Bystrzak

Wydawnictwo Dwie Siostry wydaje nie tylko literaturę dziecięcą. Pamięta też o nastolatkach. To niezwykle wartościowe i ważne książki. Wypatrujcie ich na półkach w księgarniach.
Wcześniej pisałam już o "Kasieńce" , "Roku szczura" i książce "Pasztety do boju".  Tam, bohaterkami były nastoletnie dziewczyny. W najnowszej powieści, którą proponuje wydawnictwo, bohaterów jest dwóch. To dwaj bracia. Niezwykli bracia....

Bystrzak
tekst: Marie-Aude Murail
tłumaczenie: Bożena Sęk
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2018
wiek: 15+
 

„Bystrzak (właściwe imię Barnabé) ma rozum trzyletniego dziecka, trzyipółletniego w dobre dni...”. A tak naprawdę jest starszym, o pięć lat bratem 17-letniego Klebera. To właśnie Kleber postanowił się nim zająć, gdy zmarła ich mama, a tata oddał Bystrzaka do zamkniętego zakładu dla upośledzonych umysłowo. Dlaczego ojciec nie mógł się zająć swym synem? Cóż, właśnie rozpoczynał nowe życie u boku młodej kobiety, która urodzi mu kolejne dziecko.... 
Tak więc, Kleber nie mogąc patrzeć jak brat męczy się w ośrodku, zabrał go do siebie. Na początku zatrzymali się u ciotecznej babki w Paryżu. W tym mieście Kleber będzie chodził do liceum.

Jest jeszcze Pan Kickicek, z którym nie rozstaje się Bystrzak. Wygląda jak pluszak, ale to najlepszy przyjaciel i towarzysz zabaw Bystrzaka. Tylko Bystrzak wie, że Pan Kickicek potrafi mówić. A gdy już przemówi, to zwykle namawia Bystrzaka do bardzo nieodpowiedzialnych zachowań. Na przykład do rozbicia zegarka, by sprawdzić, czy w środku nie ukrywa się jakiś ludzik, albo rozebrania się do naga by udawać królika... Czasem też Pan Kickicek gdzieś się zapodzieje, a wtedy wiadomo – trzeba poruszyć niebo i ziemię by się odnalazł! 

Przygotujcie się zatem na ciekawą lekturę. Gdy ta niezwykła trójka zamieszka w mieszkaniu pewnych studentów, będzie się działo! Enzo, Corentin, Emmanuel i Aria nie do końca wiedząc na co się decydują, zgadzają się wynająć braciom dwa pokoje. Od tej pory ich studenckie życie bardzo się zmieni. Bo czy na pewno Bystrzaka (zwanego też "głupkiem") można zostawić samego w domu? Albo częstować alkoholem podczas imprez?
Pięciu młodych mężczyzn, jedna atrakcyjna kobieta i pluszowy królik. Jest jeszcze starszy sąsiad z drewnianą laską, świetny doradca w sprawach sercowych.
Enzo, przyjaciel Corentina kocha się w Arii, jego siostrze. Ale Aria ma chłopaka – Emmanuela. Enzo skazany na oglądanie swej ukochanej na co dzień, wzdycha po kątach, Corentin marzy o poderwaniu fajnej dziewczyny. Kleber też chętnie by się zakochał… A Bystrzak? Bystrzak z rozumem małego dziecka rozumie więcej niż wszystkim się wydaje (w dodatku zawsze mówi prawdę!) i nieźle namiesza w ich relacjach! 

To niezwykle ważna i piękna książka dla nastolatków (i ich rodziców) o braterskiej miłości, akceptacji, odpowiedzialności i trudnych wyborach – miłosnych i życiowych.

Ponad dwieście stron czyta się szybko i lekko. Dużo w niej dialogów i  sceny z książki przewijają się przed oczami niczym kadry filmu. Są tu miłosne rozterki, studenckie życie młodych ludzi i jest świat upośledzonego umysłowo 22-latka. (Cudowne są rozmowy Bystrzaka z Panem Kickiem!) Autorka otwiera czytelnikom oczy i pokazuje, że "inny", nie znaczy "gorszy".

Jak udało się z humorem i lekkością poruszyć w tej książce tyle ważnych tematów? Sprawdźcie koniecznie i polecajcie tę historię nastolatkom. Może uda się ją zaproponować jako lekturę dodatkową w szkołach ponadpodstawowych? Jest tego warta!
Marie-Aude Murail wydała dotąd blisko 90 tytułów, które co roku sprzedają się w łącznym nakładzie około 200 tysięcy egzemplarzy. "Bystrzak" został dwukrotnie zekranizowany (chętnie obejrzę! Tylko gdzie?) Otrzymał też wiele nagród, w tym prestiżową Deutscher Jugendliteraturpreis przyznaną przez jury młodzieżowe. Mam nadzieję, że nie będziemy długo czekali w Polsce, na kolejne książki tej Autorki.

Komentarze

  1. 90 tytułów? Powinnam się wstydzić, że oto pierwszy raz usłyszałam o tej Autorce?
    Ale ona na pewno nie słyszała o Remigiuszu Mrozie, ha! (on w jej wieku z pewnością będzie miał na koncie co najmniej 900 tytułów...)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz