Rzeka

"Opuszczamy dom, idziemy przed siebie, przestajemy być beztroscy; rośniemy, odpływamy coraz dalej, wchłaniamy w siebie to, co napotkamy po drodze, zmieniamy się. Wpadamy w bezkresne morze, w które wpada tyle innych rzek, i ślad może po nas zaginąć. Chyba, że zrobimy coś, żeby o nas nie zapomniano." *
Tak jak bohater tej książki...

Rzeka
tekst i ilustracje: Emilia Kiereś
Wydawnictwo Akapit Press, 2014
wiek: 12 +


Ojciec Kiliana poprowadził kilka lat temu oddziały na wojnę. Wojna się skończyła, wielu mężczyzn powróciło do domów, lecz nie dzielny Gedeon z Gór...

Matka Kiliana bezskutecznie wypatruje go każdego dnia. W końcu chłopiec postanawia wyruszyć na poszukiwania. Chce wejść na najwyższy szczyt w okolicy, rozejrzeć się. Liczy na to, że z góry dostrzeże powracający oddział swego ojca.
Matka daje na drogę synowi coś bardzo cennego - niezwykłą koszulę z wyhaftowanym wzorem, na którym przeplatają się rośliny (krokusy i dziewięćsił) a między nimi siedzą dwa sokoły. 
To motyw, który towarzyszy czytelnikom przez całą książkę - będzie początkiem każdego rozdziału - tak jak rzeka, której śladem idzie nasz bohater.


 
Akcja powieści toczy się w kraju, którego nazwy Autorka nie zdradza. Przez kraj płynie tytułowa rzeka, która prowadzi bohatera do celu. 
W trakcie swej wędrówki Kilian pozna prawdę o swym ojcu i rodzie z którego pochodzi. W poszukiwaniach będzie mu towarzyszył sokół mówiący ludzkim głosem. Chłopak pójdzie znacznie dalej niż planował. Wierzchołek góry stanie się bowiem początkiem jego trudnej wyprawy. Wędrując przez góry, rozległe hale i wsie spotka przyjaznych ludzi ale i takich, których należy się strzec. Będzie musiał dokonać wyborów, podejmie decyzje z których potem przyjdzie mu się tłumaczyć. Będzie też musiał ocalić swoje dobre imię i imię swego ojca. W trakcie wędrówki Kilian dorośnie, zmężnieje. Będzie brał udział w walkach, nie zawsze po dobrej stronie.. Najważniejsze jednak jest to co zrozumie i czego nauczy się w tej podróży.
Książka Emilii Kiereś to niezwykła powieść przygodowa. Niezwykła jak styl narracji tej Autorki. Styl, który niezwykle lubię i cenię.
To idealna opowieść dla młodych chłopców (choć oczywiście nie tylko). Mądra i wzruszająca historia o dorastaniu i stawaniu się mężczyzną. Mówi o odwadze, lojalności i honorze i mądrej rodzicielskiej miłości.
Przypomina nam o tym, że: 
"Na każdego przychodzi taka chwila, że chce wejść na Najwyższy Szczyt..." jak mówi matka Kiliana. Kiedyś trzeba będzie pozwolić wyruszyć naszym synom na poszukiwania. I tak to zrobią, nawet gdy im tego zabronimy...

*cyt. z książki

Zachęcam do odwiedzenia strony Autorki i poznania innych jej książek.
Każda z nich to piękna i mądra opowieść

Tutaj o książce "Kwadrans"

 

Komentarze