IDOL. Mikołaj Kopernik


IDOL to świetna seria książek interaktywnych, której celem jest przedstawienie młodym czytelnikom postaci ze świata nauki, kultury i sztuki. Tym razem autorki przybliżają nam postać Mikołaja Kopernika. Wszyscy wiedzą, że był wielkim astronomem, ale czy na pewno interesowały go tylko gwiazdy i planety?

IDOL. Mikołaj Kopernik
Tekst: Patrycja Strzetelska
Koncepcja graficzna i pomysł serii: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg, 2018


Ten urodzony w zamożnej rodzinie chłopak, stanowił przykład wszechstronnie wykształconego człowieka renesansu. Miał szansę studiować na najważniejszych uniwersytetach ówczesnej Europy. Znał prawo, ekonomię, grekę i łacinę, był lekarzem i duchownym. A będąc urzędnikiem kościelnym we Fromborku, wieczorami wpatrywał się w gwiazdy i wykonywał swe obliczenia.


Nie wszyscy pewnie wiedzą, że twórca teorii heliocentrycznej miał również talent ekonomiczny. To on sformułował stosowaną do dziś zasadę, że „gorszy pieniądz wypiera lepszy”. Nie brakowało mu odwagi i umiejętności organizacyjnych. Jako administrator zamku wspierał wojska w 1521 roku w obronie Olsztyna przed Krzyżakami.
Zapewniam, że dzięki lekturze tej książki Wasze dzieci wzbogacą wiedzę o tym niezwykłym człowieku, a przy okazji będą dobrze się bawić. Autorki jak zwykle zadbały o to by "małe ręce się nie nudziły". Jest więc możliwość pokolorowania toruńskiej kamienicy, przyklejania naklejek (m.in. wyposażą pracownię i obserwatorium Kopernika i umieszczą pijawki na ciele pewnego pacjenta!) .
Tak jak w poprzednich książkach z tej serii autorki nie zanudzają ilością informacji. Sporo tu ciekawostek i zadań do wykonania. Czytelnik poznaje w skrócie najważniejsze fakty z życia Kopernika, przy okazji dowiadując się m.in. jakimi przyrządami się posługiwał podczas swych astronomicznych obserwacji i gdzie je dokładnie prowadził. Czy na pewno na balkonie wysokiej wieży, jak odmalował to na swym obrazie Jan Matejko? Jak wyglądało niebo i gwiazdy w które wpatrywał się godzinami wielki astronom i jakie monety były wtedy w obiegu? Odpowiedzi na pytania oczywiście w środku!

Ta interaktywna opowieść o życiu i czasach w których żył człowiek, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, może być dobrą lekturą przed wyprawą do Torunia, gdzie się urodził, lub do Fromborka gdzie spędził 33 lata swego życia.
Polecam poprzednie książki z tej serii. Lektura obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poszerzać swą wiedzę w ciekawy sposób.

FRIDA

https://wilczelektury.blogspot.com/2017/01/idol-maria-skodowska-curie.html

Komentarze