Idol. Frida Kahlo

Oto to kolejna, po historii Marii Skłodowskiej – Curie, książka z interaktywnej serii IDOL, w której młodzi czytelnicy poznają kulisy pracy wybitnych naukowców, ludzi kultury i sztuki.

IDOL. Frida Kahlo
tekst: Marta Kowerko-Urbańczyk
ilustracje: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg, 2017


W lipcu tego roku obchodziliśmy 110 rocznicę urodzin Fridy Kahlo, słynnej meksykańskiej malarki, która stała się ikoną kultury a także idolką kobiet i mężczyzn na całym świecie. Dzięki tej publikacji mamy okazję poznać ją bliżej i przyjrzeć się warsztatowi artystki.

Opowieść o Fridzie autorka tekstu zaczyna od dzieciństwa malarki i prowadzi nas przez najważniejsze fakty z jej życia. Gdy dziewczynka miała sześć lat zachorowała na polio. Jej nogi już nigdy nie były sprawne. Zawsze ukrywała je pod długimi spódnicami. W wieku 18 lat uległa strasznemu wypadkowi. Być może gdyby nie to zdarzenie, jej życie potoczyłoby się całkiem inaczej. To właśnie po wypadku Frida, przykuta do łóżka, zainteresowała się malarstwem. Leżąc dużo malowała na specjalnych sztalugach i nigdy nie przestała marzyć… Już do końca życia zmagała się ze skutkami swojej choroby i wypadku. Przeszła ponad 30 operacji! W swoich obrazach dawała wyraz swemu cierpieniu... Można powiedzieć, że jej obrazy to właśnie połączenie "bólu i pasji".


Historia Fridy to przykład niezależnej, obdarzonej dużym temperamentem kobiety, której pasja i niezwykły talent sprawiły, że dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych malarek. Interaktywna książka przedstawia krótką historię jej życia /dostosowaną do wieku odbiorcy/ i tak jak poprzednio zawiera wiele zadań do wykonania w trakcie lektury.
Młodzi czytelnicy mogą pokolorować słynny rodzinny dom Fridy na niebiesko, dokończyć niektóre jej obrazy albo przy pomocy naklejek, stworzyć własną galerię. Dowiedzą się również jak namalować autoportret zachowując odpowiednie proporcje i nauczą rysować martwą naturę... 

Niebieski dom, burzliwe życie z Diego Riverą, najsłynniejsze obrazy /w tym portrety z których słynęła/, stroje i kultura Meksyku. Ta książka to wiedza w pigułce, dzięki której młode pokolenie pozna kolejną niezwykłą kobietę i poszerzy swą wiedzę na temat warsztatu malarza. W książce nie zabrakło ciekawych informacji oraz wskazówek. Jest miejsce na rysowanie, malowanie i przyklejanie. To lektura obowiązkowa dla wszystkich początkujących artystów.


Szczególnie polecam ją tym, którzy wybierają się /albo już dotarli/ na niezwykłą wystawę obrazów Fridy Kahlo  w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Można ją obejrzeć do 21 stycznia 2018 r. Tutaj link do informacji  - "Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst".


Pisząc o tej książce nie można zapomnieć o świetnej oprawie graficznej, za którą odpowiada pomysłodawczyni tej serii, czyli Justyna Styszyńska. Wspaniałe ilustracje, pełne intensywnych kolorów, takich jakie lubiła sama Frida, idealnie oddają ducha jej prac.
Z ogromną ciekawością czekam na kolejnego bohatera serii IDOL, a książki polecam uwadze zarówno rodziców jak i nauczycieli. Ta o Fridzie Kahlo może być dobrym punktem wyjścia do zajęć plastycznych.


Komentarze