IDOL. Maria Skłodowska - CurieIDOL. Maria Skłodowska-Curie
Tekst i ilustracje: Justyna Styszyńska
Wyd. Widnokrąg, 2016
Rodzaj: książka dla dzieci z naklejkami

Po świetnej serii książek z naklejkami o mieszkańcach lasów, łąk i obu biegunów Wydawnictwo Widnokrąg przygotowało dla młodych czytelników kolejną, bardzo ciekawą pozycję. Tym razem Justyna Styszyńska /odpowiedzialna w poprzednich książkach za ilustracje/ jest autorką zarówno ilustracji jak i tekstu. W bardzo przystępny sposób, wzbogacając tekst zadaniami i naklejkami, opowiada dzieciom o wielkiej uczonej - Marii Skłodowskiej - Curie.

"To pierwsza książka z serii IDOL o wielkich ludziach, którzy wnieśli wkład do światowej nauki, kultury i sztuki, i którzy mogą być wzorem do naśladowania" - czytamy na stronie wydawnictwa.

Na kolejnych stronach książki dzieci poznają historię tej niezwykłej i bardzo pracowitej kobiety. Jej ciekawość świata, pasja i ogromna chęć nauki doprowadziła ją do ogromnego sukcesu naukowego - Nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach. Urodzona w XIX wieku w Warszawie, chcąc studiować, musiała opuścić Polskę i wyjechać do Francji by spełnić swe marzenia.

Opowieść o życiu Marii uzupełniają ilustracje, które czekają na pokolorowanie lub przyklejenie odpowiednich elementów. Dzięki tej książce dzieci nie tylko usłyszą historię tej wielkiej uczonej ale również zapoznają się bliżej z pracą w laboratorium chemiczno - fizycznym i jego wyposażeniem. 
Komora jonizacyjna, elektrometr kwarcowy, lampa elektronowa... - to tylko niektóre przyrządy, których używała Maria w swojej pracowni. Autorka choć wprowadza do tekstu wiele trudnych pojęć, z pewnością nie znanych jeszcze dzieciom do których kieruje ten tekst /układ okresowy pierwiastków, budowa atomu/ robi to w bardzo przystępny sposób. To dobre i proste wprowadzenie ich w świat nauki, który czeka na nich w kolejnych, szkolnych latach..

Znajdź, pokoloruj, doklej, połącz, porównaj - te wszystkie zabawy aktywizujące sprawią, że młody czytelnik nie powinien nudzić się w trakcie lektury. A zwłaszcza ten, który uwielbia eksperymenty.
Na końcu książki znalazły się propozycje doświadczeń, które z łatwością można przeprowadzić w domu.

To książka edukacyjna, która świetnie spełni swoją rolę. O wiele łatwiej przecież zapamiętuje się informacje, przy których przyswajaniu można wykonać jakieś działanie. Korzystajmy więc z tego co proponuje nam Wydawnictwo Widnokrąg w swojej nowej serii IDOL. To książka dużego formatu i to nie tylko ze względu na swoją wielkość!

Komentarze