Skrzynia władcy piorunów


Pierwszy tom serii „Detektywi na kółkach", to dobra powieść dla nastoletnich miłośników zagadek i tajemnic. Znajdą w niej wątki kryminalne, przygodę, przyjaźń, pierwszą miłość i dużo ciekawych informacji o człowieku, który miał ogromny wpływ na rozwój techniki.

Skrzynia władcy piorunów
tekst: Marcin Kozioł
Wydawnictwo Prószyński i s-ka, 2017
seria: Detektywi na kółkach, tom 1


14 – letnia Julia porusza się na wózku inwalidzkim. Jakiś czas temu miała wypadek, w którym zginął jej ojciec. Dziewczynie w codziennym życiu pomaga labrador Spajk, niezwykły psi asystent. Jak na swój wiek i fakt, że jest psem, Spajk wie bardzo dużo. Jego mądrość wynika z ogromnego doświadczenia, które zdobył …. w poprzednich życiach. A miał ich wiele… Teraz z ogromnym poczuciem obowiązku i wielką miłością, pomaga na co dzień „bogini na czterech kółkach”. Tak właśnie pies, zwany również Biszkoptem, myśli o swej pani.

Kolejnym przyjacielem Julki jest o rok starszy Tom. Chłopak pomaga jej w nauce. Trzeba przyznać, że dziewczyna wyjątkowo ceni sobie te spotkania. Podoba jej się starszy kolega. I vice versa :-) Kiedy pewnego dnia okaże się, że ojca Toma porwali jacyś ludzie, dwójka przyjaciół postanawia go odszukać. Z wielkim oddaniem będzie im w tym pomagał pies Spajk.

Ojciec Toma jakiś czas temu kupił na licytacji starą skrzynię, pełną dokumentów. Ludzie, którzy go porwali szukają właśnie tej skrzyni i jej zawartości. Dokumenty, które się w niej znajdują należą do pewnego ważnego człowieka – zwanego Władcą Piorunów. Genialnego umysłu, który urodził się jeszcze w XIX wieku!
Tom i Julia zanim odnajdą ojca, będą musieli sporo dedukować i rozwikłać nie jeden szyfr.  Dzięki temu, że chłopak i jego ojciec są synestetykami i bardzo podobnie odbierają różne bodźce, odczytanie zaszyfrowanych wiadomości będzie dużo łatwiejsze.
Groźni przestępcy będą deptać im po piętach, lecz dwójka przyjaciół świetnie sobie z nimi poradzi. Wspólne przeżycia bardzo ich zbliżą do siebie. Mając przy sobie tak niezwykłego psa doprowadzą śledztwo do szczęśliwego finału, przy okazji poznając wiele ciekawych faktów z życia pewnego wynalazcy.

Marcin Kozioł napisał ciekawą powieść dla młodzieży, której akcja toczy się współcześnie i w czasach, w których żył znany serbski wynalazca Nikola Tesla. Ten człowiek, to autor kilkuset wynalazków chronionych patentami, wśród których są m.in. silnik elektryczny, prądnica prądu przemiennego, dynamo rowerowe czy świetlówka a nawet radio. O patent na ten ostatni wynalazek toczył spór z Marconim, któremu przyznano nagrodę Nobla za skonstruowanie radia, mimo iż korzystał on przy tym z teorii stworzonych przez Teslę. Ostatecznie odwołanie Tesli w sprawie patentu na radio do sądu najwyższego USA zostało wygrane już po śmierci samego Tesli w 1943 r.

Książka przygodowa, dzięki której młody czytelnik ma okazję poznać bliżej postać tak ważną dla rozwoju techniki to niezwykle cenna pozycja. Cieszy fakt, że Marcin Kozioł planuje kolejne książki w tej serii. Czekając na tom 2, który ukaże się jesienią tego roku, warto przypomnieć nauczycielom, że książka "Skrzynia władcy piorunów" została wpisana na listę lektur uzupełniająca dla klas 4-6. Polecajcie!

Komentarze