Dźwięki

 


Dźwięki. Czasem jest ich za wiele w naszym otoczeniu. Wtedy męczą i rozpraszają. Ale gdyby tak z uważnością wsłuchać się w te, na które często nie zwracamy uwagi? Czasem potrzebna jest cisza, by usłyszeć dźwięk…
Ta pięknie zilustrowana lapidarna opowieść przypomina o dźwiękach natury. Zachęca, by posłuchać szumu wiatru, usłyszeć opadające liście i skrzypiący śnieg. Namawia do zabawy z dźwiękami, które otaczają nas z każdej strony. O każdej porze roku.

Dźwięk
Tekst: Gülşah Yemen
Ilustracje: Çağrı Odabaşı
Przekład: Agnieszka Karolina Erdogan
Wydawnictwo EZOP, 2023

Zgrany duet – autorka i ilustrator, zabierają dzieci do świata pełnego dźwięków, w którym przewodnikiem jest mały, czarny stworek. Już na początku przyznaje, że je uwielbia i wszędzie ich nasłuchuje. Jakie to dźwięki i gdzie?




Na przykład jesienią, gdy wydobywają się spod suchych liści, a zimą spod śniegu… Wiosna i lato to również cała gama odgłosów – pluskanie fal, burzowe niebo, śpiew ptaków. Trzeba się tylko wsłuchać i już słychać „plusk, plask i szuuu”.

Ta ilustrowana opowieść to świetna pozycja dla młodych czytelników, z którymi w trakcie lektury oglądając barwne ilustracje możemy bawić się dźwiękami. Opowiadać o naszych ulubionych, szukać kolejnych w otoczeniu a potem... naśladować.
Na końcu książki znalazło się nawet miejsce na notatki – można wpisać swoje ulubione dźwięki i narysować rzeczy, których odgłosy dziecko potrafi naśladować.





Na uwagę zasługują piękne i barwne ilustracje. Moją ulubioną są jesienne liście i ta zimowa, na której widzimy z góry idącego po śniegu chłopca. Wspaniała perspektywa!



Książka rekomendowana dla 2-5 latków, świetnie sprawdzi się do zabawy w domu, jak i w przedszkolu. Może być dobrym punktem wyjścia do zajęć o dźwiękach i muzyce natury.

Cały czas zastanawiam się kim jest ten mały, czarny stworek? Macie jakiś pomysł?

Komentarze