Bromba i polityka

 


Bromba, dyplomowana specjalistka od mierzenia i ważenia oraz inni bohaterowie pierwszego zbioru opowiadań Macieja Wojtyszki pt. „Bromba i inni”, w tym roku skończyli 48 lat! Na bazie jednej z książek powstał serial telewizyjny, a potem jego wersja kinowa pt. „Tajemnica szyfru Marabuta” (1976-1979), w którym niezmordowani detektywi - Kajetan Chrumps i Kot Makawity - tropią przebiegłego przestępcę - Kamaeleona Super! Scenariusz i reżyseria: Maciej Wojtyszko i Wieńczysław Gliński jako narrator. Cudowne kino – polecam! :-)

W roku 2003 książka „Bromba i inni” została wybrana przez czytelników Gazety Wyborczej jako jedna z pięćdziesięciu tworzących Kanon Książek dla Dzieci i Młodzieży. Zapewne głosowało na nią pokolenie 30-40 latków, które uważało ją za kultową lekturę z dzieciństwa. Kto nie zna poety Fikandra, zakochanego z wzajemnościa w Malwince, albo Glusia marzącego o zostaniu reżyserem czy detektywa Kajetana Chrumpsa i Kota Makawitego, powinien zrobić sobie czytelniczy rachunek sumienia.

Bromba to moja rówieśniczka. Pewnie dlatego na moim stosie mam obecnie 7 książek Macieja Wojtyszki, choć jeszcze brakuje starego wydania Bromby z dzieciństwa (gdzie ono może być?) i komiksu „Trzynaste Piórko Eufemii” (wydaje mi się, że zdobyłam je gdzieś na aukcji… hmmm). Jest w nich dużo absurdalnego humoru, absolutnie niebanalnych historii i postaci, sporo filozofii i psychologii (te pozycje docenili zwłaszcza moi synowie!) i to COŚ, co lubię w książkach, które niby są dla dzieci, a tak naprawdę dla każdego, bo mnóstwo w nich mądrości życiowych.

W tym roku ukazała się kolejna książka w serii, tym razem o ciut poważniejszych, i jakże aktualnych tematach. I choć autor we wstępie wspomina, że to coś na kształt pożegnania, to ja mocno wierzę, że będą jeszcze kolejne książki o mieszkańcach Naszej Okolicy.

Bromba i polityka
tekst i ilustracje: Maciej Wojtyszko
Wydawnictwo EZOP, 2023


W czasach, gdy każda decyzja wydaje się decyzją polityczną, autor wciąga Brombę do … polityki właśnie. Choć Bromba się nią nie zajmuje i wręcz od niej stroni, polityka kilka razy zajęła się Brombą i jej przyjaciółmi. I o tym właśnie jest ta książka... W tym zbiorze siedmiu opowieści okraszonych niebanalnym poczuciem humoru autora, znajdziecie mnóstwo odniesień do ostatnich wydarzeń ze sceny politycznej i życia społecznego naszego kraju.
Ot, choćby historia pierwsza, w której Bromba trafia na bagna Chlipawki, gdzie rządzi Utopia. Obowiązuje tam kilka zasad: Zasada 1: "Nie myśl sam. Pomyślimy za ciebie"; Zasada 2: "Jeśli nie wiesz, kto jest zły, zapytaj się nas"; Zasada3: " Każdy jest taki sam" jeśli nie jest należy go przerobić...

Tutaj,przywódca - Wielki Klip, wie najlepiej co zagraża mieszkańcom i czego należy się bać. Biedna Bromba trafia do lochu Wolnej Utopii, gdzie rządzący trzyma osoby kontrowersyjne.
Ta opowieść to świetna lekcja o dyktatorach i „zarządzaniu strachem", w której, autor ustami bohaterów przypomina, że „trzeba uczyć wątpliwości i braku wątpliwości” a jedyne czego możemy być pewni, to to że nie wolno nikogo krzywdzić! Przychylam się do pomysłu, że przedmiotu WĄTPLIWOŚCI powinno uczyć się w szkołach!

 W kolejnej opowiastce będzie o tym, jak Fikander napisał wiersz i nieopatrznie sprawił komuś przykrość, obraził uczucia... Poezja i polityka… Trudny temat... Czy na pewno artysta nie może naruszać poprawności politycznej?
Będzie też o sporach w rodzinie, o nienadużywaniu władzy, demokratycznych wyborach,o przemocy i uchodźcach, kontrolowaniu i wychowywaniu, i o zmianach, których często się boimy, a wcale nie muszą być tak straszne…
Bohaterami historii są znani nam mieszkańcy Naszej Okolicy – oprócz tytułowej Bromby występuje m.in. Kajetan Chrumps, Gluś, Puciek Bibliotekarz, Kot Makawity. Spotykają się, dyskutują, radzą, zakładają organizacje. Choć wielu z nich nie chce i nie lubi zmian, a jeszcze bardziej władzy, rzeczywistość i sytuacje sprowokowane przez kilku nieprzychylnych mieszkańców, często zmuszają ich do opuszczenia strefy komfortu.

 
Na końcu książki znajduje się NIEZBĘDNIK POLITYKA, a w nim zdania, którymi często posługują się ludzie władzy. Coś dla obecnych i przyszłych polityków ;-) A tuż za nim: „Spis dosyć ważnych pojęć politycznych, które Bromba i przyjaciele próbowali jakoś wyjaśnić”. Wśród nich w kolejności alfabetycznej m.in. anarchia, dyktatura, ideologia, statut, tyrania, wybory…. 
 
Ta książka to dla mnie kolejna perełka - wspaniała lekcja demokracji, empatii, uczciwości i ...polityki dla młodych ludzi. Szczególnie polecam ją młodzieży i dorosłym miłośnikom serii o Brombie. Sami zdecydujcie czy Wasze dzieci są gotowe na tę pozycję, czy lepiej zacząć od wcześniejszych tytułów.

Wyczytałam tu gdzieś na stronach, że „w polityce bardzo ważne są emocje, bo mogą zdecydować o wyborach”, a ja dodam, że lektury z młodych lat kształtują na całe życie i również decydują o naszych wyborach, nie tylko politycznych. CZYTAJCIE!
 

 

Komentarze