Sekrety Humli Hansson

 


Humla ma dwanaście lat i właśnie przeszła ospę. Nie było jej z tego powodu dwa tygodnie w szkole. I to wystarczyło, żeby straciła przyjaciółkę… Tak, teraz Humla ma prawo uważać, że jej życie to KATASTROFA!
„Sekrety Humli Hannsson” to pierwsza część trylogii, w której wrażliwa nastolatka dzieli się swoimi tajemnicami. Jej szczere wyznania i wnikliwe obserwacje otaczającego ją świata zainteresują z pewnością nie tylko młodych czytelników. Jestem zdania, że jeśli chcemy rozumieć lepiej swoje (i nie tylko) dzieci, powinniśmy czytać takie książki.

Sekrety Humli Hansson
tekst: Kristina Sigunsdotter
ilustracje: Ester Eriksson
przekład: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2023

Humla to wrażliwa dziewczyna. Bardzo przeżywa porzucenie przez przyjaciółkę, która podczas jej nieobecności w szkole zaczęła się zadawać z koniarami. Nie dostrzega Humli, ubiera się tak jak one i zdaje się dobrze bawić podczas przerw, które Humla spędza w….. toalecie.



Świat nastolatki nie jest łatwy. Bardzo dotkliwie odczuwa samotność, denerwuje ją adoracja nielubianego kolegi. Dlaczego kocha się w niej beznadziejny, wszystkiego bojący się Blady a nie Piękny Franek? 

Dorośli też wydają jej się nudni.. Mama, która wiecznie wzdycha i uwielbia porządki. I tata, który boi się latać samolotem, przez co każde wakacje spędzają na działce dziadka….
Najbardziej lubi spędzać czas ze swoją ciocią Fanny, która zdaniem mamy ma na nią zły wpływ. Ale Humla i ciocia mają wiele wspólnego. Łączą je artystyczne dusze. Niestety ciocia również źle radzi sobie z rzeczywistością i pewnego dnia trafia na oddział psychiatryczny, gdzie Humla będzie ją odwiedzać.





Wszystkie te problemy przytłaczającą nastolatkę, której wrażliwość i tak już jest wystawiona na próbę, wszak wkracza w wiek dojrzewania. Miewa godziny wilka, kiedy nie może w nocy spać i wszystko wydaje jej się szare i beznadziejne… Zdarza jej się płakać.
Jednak Humla dzielnie sobie radzi. Wspiera ciocię a i mamie pomoże zapomnieć o kimś, do kogo zdaje się wciąż wzdychać. Uda jej się także odzyskać przyjaciółkę, ale pod drodze wydarzy się jeszcze wiele ciekawych sytuacji.




„Sekrety Humli Hansson” czyta się i ogląda jak zapiski wrażliwej dwunastolatki, która notuje swoje myśli, uczucia, rozterki i marzenia. Zdradza przed czytelnikami swoje najskrytsze tajemnice. Tajemnice, które tak dobrze zna autorka tej książki. Kristina Sigunsdotter chyba nie zapomniała z jakimi problemami borykają się nastolatki i jaki ból towarzyszy utracie przyjaciela …
To ważna książka, w której autorka porusza wiele problemów, nie tylko związanych z dojrzewaniem. Bez tabu pisze o osobach mających problemy ze zdrowiem psychicznym i pięknie opisuje relację Humli z ciocią, która jest ważną osobą w jej życiu.

Książki tej szwedzkiej autorki, znane są na całym świecie i bardzo cenione m.in. za umiejętność portretowania przyjaźni. „Sekrety Humli Hansson” zostały nagrodzone w 2020 roku szwedzką Nagrodą Augusta dla najlepszej książki dla dzieci i młodzieży.
Cieszy fakt, że w tym roku Humlę mogą poznać polscy czytelnicy. Czytajcie z nastolatkami!

Komentarze