Jagoda i tajemnica zaginionych mioteł

 


Serii o bystrych, sympatycznych kilkulatkach nigdy dość, dlatego cieszy, bardzo udany debiut szczecińskiej pisarki. Poznajcie Jagodę!

Jagoda i tajemnica zaginionych mioteł
tekst: Wiola Michońska
ilustrator: Magdalena Sadowska
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2023
seria: Jagoda


Jagoda to siedmiolatka z burzą blond loków. Nie lubi sukienek, uwielbia szkołę, do której właśnie zaczęła chodzić i nie może się zdecydować czy w przyszłości zostanie panią dyrektor czy woźną. A szkołę Jagoda ma naprawdę fajną. Najważniejsze, że ma tam przyjaciółkę i wspaniałą wychowawczynię, która wie czego potrzebują dzieci! Sposób prowadzenia lekcji przez panią Paulinkę powinien inspirować wszystkich nauczycieli! 
Na przerwach, w sklepiku prowadzonym przez nieco roztargnioną panią Dominikę, uczniowie nie tylko kupują soczki i przekąski, ale organizują również zakłady, w których biorą udział nauczyciele! Innym ulubionym miejscem, gdzie uczniowie lubią spędzać przerwy jest kantorek pana woźnego. Można by rzec, że pan Konstanty to instytucja – pomaga, pociesza, doradza i jest mistrzem opowieści. Zwłaszcza, że świetnie pamięta dawne czasy, w których obecni nauczyciele biegali po korytarzach jako uczniowie. I to właśnie w kantorku pana woźnego zaczną ginąć … miotły!
Komu i do czego potrzebne są potrzebne? Kto za tym stoi? Przyznacie, że to dość intrygująca historia? ;-)
Oczywiście wiele osób jest podejrzanych, ale Jagoda i jej przyjaciółka Iga, gromadzą fakty i mają oczy dookoła głowy. Nie wszystko jest takie oczywiste jakby się zdawało. Okazuje się, że nawet balkonowe obserwacje życie sąsiedzkiego mogą się do czegoś przydać. A domowe koty też czasem przydają się podczas śledztwa. Jak myślicie kto rozwiąże te zagadkę? Małe, bystre dziewczynki, czy miejscowy policjant Marek?
Bardzo spodobała mi się ta historia i jej bohaterowie. Autorka pisze lekko i z dowcipem, od czasu do czasu puszczając oko również do dorosłych. A dorośli w tej książce są bardzo sympatyczni. Jeśli już popełniają błędy, to potrafią się do nich przyznać.
Polubiłam mamę Jagody i pana Konstantego – taka mama i taki woźny to skarb w życiu każdego dziecka! Liczę na to, że w kolejnych tomach będzie więcej o tacie, wtedy i jego też pochwalę! :-)

To naprawdę udany debiut i jestem pewna, że znajdzie swoich wielbicieli, którzy będą czekać na kolejne przygody sympatycznej i rezolutnej Jagody!
Warto podsunąć ten tytuł dzieciom, które zaczynają swoją przygodę z czytaniem. Ciekawa, wartka akcja, krótkie rozdziały i duża czcionka z pewnością zachęci je do lektury. Historię dopełniają ilustracje Magdaleny Sadowskiej.

A! Jest jeszcze bonus na zakończenie – mała zagadka dla czytelników! To im się spodoba! :-)
 

Komentarze