Detektyw Wróbel i złamane pióro

 


Temat: zagadka kryminalna w wielkim mieście
Bohaterowie: ptaki a szczególnie jeden zwykły, pospolity wróbel
Miejsce akcji: miasto – budynki, dachy, trawniki i śmietniki
Autorzy całego zamieszania: duet niezwykle uzdolnionych literacko i artystycznie przyrodników z Puszczy Białowieskiej, czyli Tomasz Samojlik i Adam Wajrak.

To już kolejny po trylogii „Umarły Las”, Nieumarły Las” i „Zew Padliny” komiks tej pary autorów. Tym razem zabierają czytelników do wielkiego miasta, bo jak się przekonacie (wystarczy szerzej otworzyć oczy!) tutaj też przytrafiają się fascynujące przygody, aż żal tego nie narysować! 

Detektyw Wróbel i złamane pióro
scenariusz komiksu: Adam Wajrak i Tomasz Samojlik
ilustracje i projekt okładki: Tomasz Samojlik
Wydawnictwo Agora, 2023


O czym jest ta historia? O zagrożeniach, które czyhają na nieludzkich mieszkańców metropolii i o pewnym wróblu, którego życiowym priorytetem jest “walka ze zbrodnią, która plugawi jego osiedle”, marzeniem - zostanie oficjalnym współpracownikiem policji.
Detektyw Wróbel patroluje swój teren i zawsze wkracza do akcji, gdy na mieście robi się niebezpiecznie. Z nieba spadają ptaki? Czy ktoś je atakuje? To sprawa, którą chętnie zajmie się nasz bohater. Niby niepozorny i taki pospolity, ale odważny i zdeterminowany! Od razu rozpoczyna śledztwo! Choć nie może liczyć na pomoc mundurowych (w tej roli miejskie gołębie) i czasem wpada w niezłe opały – niektórzy chcą z niego zrobić przekąskę – zawsze udaje mu się ujść cało z opresji. Cierpliwość, umiejętność obserwacji – to przydaje się w czasie śledztwa, w którym Wróblowi pomagać będzie Purzysława (włochatka zwyczajna).





Kim będą podejrzani? Kto przyzna się do winy? Czy tej dwójce uda się rozwiązać tajemnicę dziwnych wypadków? Przez karty komiksu przewinie się mnóstwo ptactwa, które zamieszkuje nasze miasta (gołębie, sierpówka, zimorodek, krogulce, dzięcioł, gawron, kawka, mewa...itd), a nawet takie, które bywają tu gościnnie (włochatka zwyczajna).


Akcja toczy się szybko. Są poszkodowani, są podejrzani, bywa niebezpiecznie, czasem makabrycznie, ale zawsze ekscytująco! Zabawny, świetnie narysowany, pełen ciekawych informacji komiks spodobać się może dzieciom i dorosłym czytelnikom.
Autorzy zarówno w treści, jak i w dodatkowych informacjach, którymi przeplatają rozdziały tej historii, zawarli mnóstwo ciekawych informacji o ptasich mieszkańcach naszych miast. Dowiecie się z nich między innymi, że wbrew pozorom ptaki lubią metropolie i opłaca im się tutaj żyć! Owszem, czasem bywa im tu ciężko, jednak jest wiele pozytywnych aspektów przebywania w mieście.
Nauczycie się odróżniać wróbla od mazurka (na pewno wielu z was myli te dwa ptaki!), poznacie sierpówkę, kuzynkę naszych zwykłych gołębi i ptaka, który ma elastyczny dziób. Informacja czym jest tzw. ptasie mleko może was lekko zaskoczyć, a wiedza o tym jak widzą ptaki bardzo przydać.


Czytajcie wraz z dziećmi, bo komiks Wajraka i Samojlika (nie pierwszy, jak pisałam wyżej) to kolejna porcja dobrej zabawy połączonej z edukacją. Nauczyciele, polecam korzystanie z takich pozycji w nauczaniu! Nie od dziś wiadomo, że wiedza podana w lekki, dowcipny sposób jest lepiej przyswajana!



 

Komentarze