Święta w Valleby. Wielka awaria prądu

 


Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai w Polsce ukazuje się od 2008 roku. Na tej serii książek uczyli się czytać dzisiejsi… studenci! Wiem coś o tym, bo mam takiego jednego w domu :-) Niedawno ukazał się 29 tom przygód dzielnych detektywów, do tego należy dodać komiksy z Lassem i Mają, księgi z łamigłówkami, pamiętnik detektywa, wakacje z tą dwójką przyjaciół i teatr…. Może coś pominęłam, ale kolekcja jest całkiem pokaźna! A teraz przyszedł czas na święta w uroczym miasteczku Valleby i kolejną zagadkę do rozwiązania! 

Święta w Valleby. Wielka awaria prądu
tekst: Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis
tłumaczenie: Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki, 2022


Słynni mali detektywi, czyli dwójka przyjaciół – Lasse i Maja, tym razem muszą dowiedzieć się kto lub co jest przyczyną awarii pradu. Awarii, która pogrąży w ciemności całe miasteczko. Historia zaczyna się w wigilijne popołudnie. Lasse i Maja postanawiają przespacerować się po Valleby i sprawdzić co robią mieszkańcy. Może ktoś czuje się samotny?W kawiarni Dino i Sara zamiast piec pierniczki wysyłają świąteczne SMS-y, pastor ogląda w telewizji świąteczną transmisję orędzia papieża, przed muzeum Barbara Palm montuje ozdobne światełka…. Do kogo nie zajrzą ten jest albo zajęty albo zdenerwowany i każdy patrzy w jakiś ekran... Nikt nie jest zainteresowany iluminacją choinki na Rynku. Zdecydowanie brakuje tu świątecznej, spokojnej atmosfery. Ale kiedy zgaśnie światło wszyscy wyjdą z domów! Co się wydarzyło, że nagle całe miasteczko pogrąża się w ciemnosciach? To będzie kolejna zagadka do rozwikłania przez Lassego i Maję. Święta w Valleby będą niezwykłe i na szczęście udane. Zaczęły się od tego, że wszyscy byli zajęci… a zakończyły na szczęście wspólną radością i rozdawaniem prezentów na Rynku. Nikt się nie spodziewał, że awaria prądu może dostarczyć tylu emocji.
I chociaż o rozwikłanie kolejnej zagadki głównie tu chodzi, to z pewnością autor przypomina nam wszystkim, jak miło i radośnie jest pobyć razem w ten szczególny wieczór, a prąd tak naprawdę nie jest nam do tego potrzebny! 

Kolejny tom przygód Lassego i Mai to nie tylko opowieść o wigilijnym wieczorze i kolejnej zagadce, którą jak zawsze uda się rozwiazać małym detektywom. To również cała masa rebusów i zadań do rozwiązania dla czytelników. A do tego nauka odczytywania kodu Morse’a i przepis na pierniczki prosto z kawiarni Panini&Bernard!
Znajdź, policz, wymyśl sposób, pomóż dotrzeć do mety, rozpoznaj-porównaj, narysuj trasę, zgadnij, pogłówkuj! Rozwiązania zadań czekają na kolejnej stronie, dlatego w tej książce kartki przekładamy powoli i z rozwagą!
To naprawdę baardzo ciekawa i absorbująca lektura pełna łamigłówek, która uszczęśliwi wszystkich miłośników tej serii! Jeśli macie w domu taki czytający „egzemplarz” – ta książka jest wspaniałą propozycją na świąteczny prezent!

Więcej o serii na stronie Wydawnictwa Zakamarki - TUTAJ.

 

Komentarze