Wyspa Cieni

 


Niezwykła i niepokojąca to książka. Raczej dla starszych czytelników, wyrobionych czytelniczo. I odważnych… Bo ilustracje włoskiej artystki Claudii Palmarucci działają na wyobraźnię i robią niesamowite wrażenie. Przypatrzcie się im dobrze - odwołują się do najwybitniejszych dzieł światowego malarstwa! 

Wyspa Cieni
tekst: Davide Cali
ilustracje: Claudia Palarucci
przekład: Ewa Nicewicz
Wydawnictwo Polarny Lis, 2021


W Bezimiennym Lesie zwierzęta miewają złe sny. Jak każdy zresztą. Tylko, że im pomaga niezwykły lekarz, kangur ze swoim pomocnikiem psem dingo. To wyszkoleni łowcy koszmarów i złych snów. Na kolejnych stronach możecie zobaczyć jakie koszmary nękają ich pacjentów. Są wśród nich sny kolczaste, czarne, trzeszczące i skrzypiące….. Każdy z tych koszmarów możecie obejrzeć na stronach książki. Oby Wam się nie przyśniły!


Gdy pewnego dnia do doktora Wallaby zgłosi się wilk tasmański, sprawa nie będzie taka prosta. On też ma problemy ze snem… Jego sny nie są jednak sklasyfikowane w żadnej księdze.


Dlaczego? Może dlatego, że wilk tasmański jest… duchem? Wymarłym gatunkiem? /Tak, tak… Ten największy drapieżny torbacz czasów współczesnych wyginął w XX wieku/.

Gdzie jest miejsce dla takich wymarłych zwierząt?
Czy kiedykolwiek powrócą do świata żywych?
Takie pytania wybrzmiewają na końcu tej lapidarnej historii…
Historii o snach, która jest dla autora pretekstem do opowiedzenia o czymś ważnym.
O wymieraniu wielu gatunków zwierząt na całym świecie.

Ile jeszcze dusz zwierząt zamieszka na Wyspie Cieni? Czy możemy coś z tym zrobić?

Mroczne, działające na wyobraźnie ilustracje nawiązują do dzieł światowych artystów, m.in. do obrazów Hieronima Boscha, Edwarda Hicksa czy obrazu "Wyspa umarłych" Arnolda Böcklina. Wraz z tekstem tworzą spójną, niezwykłą opowieść, która poruszy serce każdego, komu leży na sercu dobro zwierząt.
To również ciekawa pozycja dla wszystkich interesujących się malarstwem (możecie wyszukiwać obrazy, które inspirowały artystkę) i dobrą ilustracją w książkach dla dzieci. 

Wyspa umarłych, obraz Arnolda Böcklina, źródło: Wikipedia


Komentarze