Duży Wilk i Mały Wilk


 

Tej pięknej i wzruszającej książki nie mogło zabraknąć na moim blogu! 

Duży Wilk i Mały Wilk
tekst: Nadine Brun-Cosme
ilustracje: Olivier Tallec
przekład: Jadwiga Jędryas
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2021Duży Wilk zawsze był sam, do momentu, gdy nagle pojawia się Mały Wilk. Najpierw jest tylko niewielkim punktem widocznym w oddali. Ale powoli zbliża się do drzewa, pod którym mieszka Duży Wilk. Na początku się obserwują, oswajają ze swoją obecnością. A w Dużym Wilku pojawia się coraz więcej myśli i obaw. Trzymają się na dystans choć w nocy Duży Wilk podsuwa mu kołdrę z liści, a w dzień dzieli się z małym jedzeniem. Mały Wilk naśladuje dużego i wciąż jest blisko. Czy ta obecność ciąży Dużemu? Tego jeszcze sam nie wie. W końcu zawsze był samotnikiem. 


Cieszy się, że ten drugi jest jednak mniejszy i nie zagraża jego poczuciu wielkości i wyjątkowości. Gdy Mały Wilk nagle zniknie, poczuje niepokój, a potem… Czy to tęsknota?

„Pierwszy raz myślał o tym, że ktoś mały, nawet bardzo mały, może zająć tyle miejsca w sercu. Dużo, dużo miejsca”.


Ta piękna pełna ciepła i uczuć opowieść, to historia o rodzącej się przyjaźni. O tym, że czasem przychodzi niespodziewanie, choć wcale jej nie szukamy. Ale dla mnie to również wspaniała historia dla jedynaków, w których życiu pojawi się nagle młodsze rodzeństwo. Czytajcie ją dzieciom, które zawsze będą Dużymi Wilkami dla swojego młodszego rodzeństwa.
Na początku będą bacznie obserwować, uczyć się, oswajać, czasem będą zazdrośni, niepewni swej pozycji w rodzinie… A potem z pewnością nie będą mogły sobie wyobrazić życia bez Małych Wilków! Wiem co mówię, bo mam w domu Dużego i Małego Wilka :-) 

 

Malarskie ilustracje świetnie dopełniają oszczędny, a jednak pełen uczuć i emocji tekst. Autorka z czułością snuje swą opowieść, a ilustrator za pomocą farb i nasyconych kolorów maluje świat dwóch Wilków, które staną się sobie tak bliskie. 

Przepiękna, cudownie zilustrowana historia oczarowała już czytelników w ponad 20 krajach. Została również zekranizowana w formie filmu animowanego i zapoczątkowała trzytomowy cykl książek o Dużym Wilku i Małym Wilku. Pewnie się domyślacie, że ja czekam na kolejne dwie historie!

Komentarze

Prześlij komentarz