RASIZM I NIETOLERANCJA. NIE!



Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy jak ważna jest rozmowa z dziećmi na temat nietolerancji. A takich rozmów nigdy za wiele. Być może po lekturze tej książki okaże się, że przedszkolne lub szkolne życie Waszych dzieci pełne jest (obecnie: było) braku akceptacji dla odmienności... 
 
RASIZM I NIETOLERANCJA. NIE!
tekst: Florence Dutheil
ilustracje: Henri Fellner
przekład: Joanna Woyciechowska
Wydawnictwo Muchomor, 2020


Ta książka w prosty sposób przypomina, że jako ludzie różnimy się między sobą wyglądem, charakterem, sposobem mówienia, religią, gustem itd. Jednak przecież, dobrze jest się różnić! Niestety… różnice między ludźmi wywołują wiele emocji. Odmienność przyciąga, ale też wprawia w zakłopotanie lub wywołuje agresję… 


Autorka uświadamia młodym czytelnikom te emocje (zdziwienie, zakłopotanie, agresję, ignorancję, nieufność, nienawiść) i wyjaśnia jak niebezpieczna jest nietolerancja i RASIZM. W książce znalazły się sytuacje, w których dzieci mogą się znaleźć i proste rady – np. jak zachować się, gdy ktoś mówi do nas w obcym języku, lub gdy spotkamy osobę niepełnosprawną. 


"To wina żółtków, Żydów, uchodźców…" Nie tylko dorośli słyszą takie opinie. A dzieci, jak wiemy, słyszą więcej niż nam się wydaje. I często powtarzają, wierząc w prawdę dorosłych... „Nikt nie jest odpowiedzialny za całe zło. Prawda jest bardziej skomplikowana” – pisze Autorka i zachęca do wyjaśniania dzieciom, by nie powtarzały utartych opinii. Warto czytać i pytać ludzi, którzy wiedzą więcej.

Bądź tolerancyjny, reaguj na krzywdę innych, rozmawiaj o tym z dorosłymi – pisze. Bo przecież „BYCIE CIEKAWYM, OTWARTYM I TOLERANCYJNYM POMAGA LEPIEJ ŻYĆ RAZEM”. Obcowanie z ludźmi którzy się od nas różnią to okazja do ciekawych spotkań, poznania innych sposobów życia i innych kultur.


Prosta forma, przejrzysty, krótki tekst i duża ilość rysunków sprawia, że książkę można polecić dzieciom już w wieku przedszkolnym. Świetnie sprawdzi się jako wsparcie w rozmowie nie tylko w domu, ale także jako pomoc dla nauczycieli. Czytajmy, rozmawiajmy o tym, że jesteśmy niepowtarzalni. Szanujmy się!

Komentarze