Śmieciogród



„Nie chcemy, żeby Ziemia każdego dnia stawała się coraz większym Śmieciogrodem.. Możemy pomagać planecie małymi krokami: używając bawełnianych toreb, bidonu zamiast plastikowych butelek, segregując śmieci.”
Ceniona ilustratorka i autorka, Ola Woldańska – Płocińska bierze na warsztat kolejny ważny temat (poprzednia książka w tej serii jest o prawach zwierząt „Zwierzokracja”). Tym razem EKOLOGIA I DBANIE O ZIEMIĘ.
By ratować Świat możemy robić wiele rzeczy. Jedną z nich jest czytanie z dziećmi takich oto książek. Od najmłodszych lat...

Śmieciogród
tekst i ilustracje: Ola Woldańska – Płocińska
Wydawnictwo Papilon, 2019

Ta pięknie wydana i świetnie zilustrowana książka dużego formatu, to skarbnica wiedzy i ciekawych informacji na bardzo ważny temat. Temat, który trzeba poruszać każdego dnia, przy każdej okazji. W domu, przedszkolu i w szkole…

Na Oceanie Spokojnym znajduje się Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, w żołądkach zwierząt wodnych mnóstwo plastikowych odpadów…. Zaśmiecamy nie tylko ziemię, w kosmosie krążą KOSMICZNE ŚMIECI. Jest ich coraz więcej… Wszędzie…
Pojawiły się na Ziemi wraz z człowiekiem, teraz produkujemy ich zbyt wiele i zbyt szybko… A one wcale szybko nie znikają… Dlatego trzeba o tym mówić i pisać.


Autorka, w krótkich rozdziałach porusza ważne dla ekologii zagadnienia, sygnalizuje problem i podpowiada, jak na co dzień możemy dbać o środowisko. Zaczyna od dawnych czasów, przypominając jak kiedyś żyli ludzie, którzy nie używali opakowań. Podaje przykłady tych naturalnych, do których czas wrócić i zacząć je coraz szerzej wykorzystywać. Glina, liście, drewno, wiklina, bambus…




Tak wygodny, tani i lekki plastik staje się symbolem XXI wieku. Niechlubny to symbol.. I choć większość plastiku nadaje się do ponownego wykorzystania (musimy pamiętać o segregacji!) to nie można go wykorzystywać w nieskończoność. Natomiast puszek z aluminium tak. Można je przetwarzać w nieskończoność! Dlatego gdy macie wybór – napój w plastiku lub w aluminiowej puszce, wybierzcie puszkę! A najlepiej oczywiście szkło! 



Każdy rozdział tej książki to mnóstwo ciekawych informacji. Dowiecie się między innymi kto wymyślił blaszaną puszkę, w której sprzedawana jest teraz żywność, kiedy zaczęła się masowa produkcja opakowań, czym jest ślad węglowy i jak go zmierzyć. Autorka pisze też o handlu śmieciami i wysypiskach, które przyczyniają się do zmian klimatycznych.

Niektórzy próbują żyć bez kosza na śmieci i udaje im się przez rok „wyprodukować” tylko słoik odpadów rocznie. Inni żywią się jedzeniem ze śmietnika (freeganie). Nie robią tego dlatego, że są biedni. Po prostu uważają, że nie powinno się go marnować. Wystarczy czasem zajrzeć do pojemników przy dużych sklepach. Wyrzucana przeterminowana żywność (data przydatności do spożycia), często nadaje się jeszcze do zjedzenia.
Co jeszcze robią ludzie by zmniejszyć ilość odpadów? Zamiast wyrzucać rzeczy i jedzenie na śmietnik tworzą banki żywności, przekazują sobie rzeczy, których sami już nie potrzebują itd.




O tym wszystkim (i jeszcze więcej) przeczytacie w „Śmieciogrodzie”. To naprawdę świetna książka, którą powinni zainteresować się nauczyciele, bo już czas by temat dbałości o środowisko, pojawiał się częściej na lekcjach w szkole. Nie ma co liczyć na bakterię zjadająca tworzywa sztuczne czy na chrząszcza mącznika, który żywi się styropianem. To my, ludzie musimy rozwiązać ten problem. Czytajcie!

Kupując egzemplarz tej książki, wesprzecie finansowo działalność dwóch organizacji, które dbają o czystość naszej planety: Polskie Stowarzyszenie Zero Waste i Fundację Kupuj Odpowiedzialnie. 
Polecam również tę pozycję!

http://wilczelektury.blogspot.com/2018/10/zwierzokracja.html

Komentarze