Plastik fantastik?


Fajny ten plastik…. Lekki, wytrzymały i wodoodporny. Wygodny w użyciu, otacza nas z każdej strony. Plastikowe torebki, łyżeczki, krzesła, doniczki, wazony, butelki, szczoteczki do zębów, mydelniczki, zabawki… W przeciętnym domu plastik jest wszędzie.. Czy jednak plastik jest naprawdę taki fantastyczny? Może już czas zacząć ograniczać jego używanie?? 
Plastik fantastik?
tekst: EUN-JU KIM
ilustracje: JI-WON LEE
przekład: Marta Tychmanowicz
Wydawnictwo Babaryba, 2019
wiek: 5+ 
Skierowana do młodych czytelników, książka koreańskich autorów wprowadza ich w plastikowy świat. A to niestety świat pełen odpadów… Wynalezione w drugiej połowie XIX wieku pierwsze tworzywo sztuczne, bardzo szybko stało się popularne. Tanie i łatwe do wyprodukowania, wciąż udoskonalane, szybko wyparło naturalne materiały. Nic dziwnego… Bo plastikowe przedmioty są wygodne. Ich lekkość, niska cena sprawiają że większość ludzi używa ich na co dzień, bez cienia refleksji. A zużycie plastiku wciąż rośnie....
Teraz to ponad 300 milionów ton rocznie! Ta liczba jest przerażająca! Nasza planeta tonie w śmieciach. Niestety tylko mały procent tych odpadów jesteśmy w stanie odzyskać i zużyć ponownie.. Plastik w ziemi rozkłada się od 100 to 1000 lat! Blisko 8 milionów ton odpadów dostaje się do oceanów zagrażając morskim zwierzętom. W niektórych krajach już wprowadzono zakaz używania plastikowych torebek. Większość państw wciąż jednak nie chce się przyznać, że stoimy przed ekologiczną katastrofą… Dlatego trzeba o tym mówić i pisać!


„Plastik fantastik?’, to książka edukacyjna, w której czytelnicy zobaczą na schematach jak i z czego powstaje plastik, dowiedzą się o jego zaletach (np. w medycynie – jednorazowe rękawiczki, strzykawki, torby medyczne, kroplówki są bezpieczne i wykluczają ryzyko infekcji), ale i wadach. Szkodliwy czy pożyteczny? Czy można go ograniczyć?
Autorzy podpowiedzą jak zacząć walczyć z plastikowym problemem i wytłumaczą, dlaczego tak ważna jest segregacja śmieci.
To świetna, dobrze wydana pozycja, która pozwala poznać i zrozumieć wagę problemu. Cieszy fakt, że prawa do książki (oryginalnie wydanej w Korei) sprzedano już do 11 państw. Ciekawie zilustrowana i napisana, uświadamia nie tylko dzieciom ważny problem, z którym powinniśmy się zmierzyć. A zacząć należy oczywiście od siebie. Ograniczyć foliowe woreczki, plastikowe butelki, wybierać naturalne materiały, segregować i …rozmawiać o tym z młodym pokoleniem. W domu i w szkole. Dlatego książkę polecam również nauczycielom. Może Wam posłużyć jako materiał do ciekawych zajęć w szkole.


Komentarze