Inwentarz ptaków

Gdy przyroda budzi się z zimowego snu, warto wziąć do ręki tę pięknie zilustrowaną książkę. Dzięki niej jest szansa, że na spacerze będziecie wiedzieli komu dziękować za piękny ptasi koncert!

Ilustrowany inwentarz ptaków
tekst: Virginie Aladjidi
ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
przekład: Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon
Wydawnictwo Zakamarki, 2016
wiek: 6+


Autorka ilustracji, Emmanuelle Tchoukriel, specjalizuje się w tworzeniu rycin naukowych. Używa akwareli i tuszu chińskiego. Jej prace przypominają rysunki z dawnych lat...
W tym pięknym opracowaniu znalazły się wizerunki i opisy 76 gatunków ptaków z różnych stron świata. Krótkie teksty zawierają informacje o średniej długości ciała i rozpiętości skrzydeł. Nie zabrakło ciekawostek, dotyczących wyglądu i zachowań, które charakteryzują danego ptaka, a także zapisu charakterystycznych dźwięków jakie wydaje.
Plansze podzielono na dwie części. Ptaki Wróblowe, z podrzędu śpiewających, oraz Niewróblowe z prostszą budową narządu głosu. Ich odgłosy trudno nazwać śpiewem..

Sporo tu ptaków, które możemy spotkać w polskich parkach, lasach i ogrodach.


Ale są też takie, które dostrzec możemy tylko na zagranicznych wycieczkach.

Jednak z pewnością najbardziej zainteresują czytelnika ciekawostki dotyczące znanych, swojskich gatunków. Taka sroka na przykład.. Podobno "wbrew obiegowej opinii wcale nie interesuje się błyszczącymi przedmiotami, np. kawałkami szkła czy metalu, i nie znosi ich do gniazda, choć przez takie przekonanie otrzymała miano złodziejki".
A szpak naśladuje głosy innych ptaków, a także sygnały klaksonów czy telefonów komórkowych!

W drugiej części opisane są ptaki nie należące do rzędu wróblowych, czyli niewróblowe. Dźwięki przez nie wydawane trudno nazwać śpiewem. Wśród nich jest m.in. podrzucająca własne jaja - kukułka. Czy wiedzieliście, że to samiec kukułki kuka, natomiast głos samicy jest podobny do śmiechu?
Dalej, inne niewróblowe jak dudek /wydający odgłos ududu,udu, stąd jego nazwa/, dzięcioł czarny, najliczniejszy w Polsce - dzięcioł duży i największy nocny ptak drapieżny - puchacz. Wśród nich autorka portretuje również ptaki zamieszkujące wyłącznie Amerykę, czyli kolibry a także kilka gatunków ptaków tropikalnych - Ara, kakadu, kakapo...
Nie zabrakło bociana białego, który jak czytam, orientuje się w kierunkach świata i wyczuwa linie ziemskiego pola magnetycznego.
Jest i mewa śmieszka, której nazwa pochodzi od jej odgłosu przypominającego zachrypnięty śmiech.

"Inwentarz ptaków" to już trzecia książka z serii. Dzięki poprzednim poznaliśmy fascynujący świat drzew i krzewów, a także opisy i wizerunki ponad 90 zwierząt z różnych stron świata.

Te wyjątkowe wydania można polecić każdemu, kto kocha przyrodę. Bez względu na wiek.
Dzięki nim zaczynamy słuchać i patrzeć, bardziej uważniej niż zwykle.


http://wilczelektury.blogspot.com/2015/11/ilustrowany-inwentarz-drzew.html

Komentarze