Ilustrowany inwentarz drzew


Jesień zachwyca kolorami... Jesienią spacery po lesie i parku nabierają innego znaczenia... Zbieramy, suszymy, zachwycamy się... Często znaleziony liść trudno zidentyfikować. Z jakiego drzewa spadł? Może w tym pomóc ta wyjątkowa książka.

Autorki zapraszają czytelników na wędrówkę wśród drzew i krzewów z różnych stron świata. Możemy je spotkać /drzewa, nie autorki/ w parkach, lasach, ogrodach dendrologicznych....


Ilustrowany inwentarz drzew
tekst: Virginie Aladjidi
ilustracje: Emmanuelle Tchoukriel
przekład: Katarzyna Skalska, Magdalena Kamińska-Maurugeon
Wydawnictwo Zakamarki, 2015
Drzewa liściaste, iglaste, palmy, krzewy, kwiaty, owoce a nawet zwierzęta żyjące w ich otoczeniu. Emmanuelle Tchoukriel - ilustratorka specjalizująca się na co dzień w sporządzaniu rycin naukowych z niezwykłą precyzją to wszystko sportretowała. Czarne kontury wykonała rapidografem i tuszem chińskim. Kolor uzyskała dzięki akwarelom, które pięknie oddały odcień i fakturę roślin.

Virginie Aladjidi - autorka tekstu, opatrzyła każdy gatunek nazwą /w tym łacińską/, dodała krótką charakterystykę wraz informacją na temat wysokości i długości życia. 


Znalazły się tu opisy i wizerunki 57 drzew i krzewów. Większość dobrze nam znanych. Książkę otwiera SŁOWNICZEK, w którym znajdziemy informacje na temat budowy liścia, bo właśnie według jego kształtu został ułożony ten ilustrowany inwentarz.
Duże strony zapełniają drzewa, krzewy, liście i owoce. Choć bystre oczy dostrzegą rudzika, dzika, wiewiórkę, borsuka, lisa czy krowy wylegujące się pod topolą białą.... Nie zabrakło i ludzkich postaci. Ilustratorka nie odmówiła sobie domalowania ławeczki pod drzewem paproci, płynącego statku w pobliżu akacji srebrzystej czy opartego o morwę białą roweru.. :-)

Klon zwyczajny, klon czerwony, grab pospolity, dąb szypułkowy, platan, miłorząb, orzech włoski, kauczukowiec brazylijski, baobab afrykański, cedr libański .. Drzewa znane i mniej znane...
Opisane w krótki ale bardzo interesujący sposób. Wszyscy przecież lubimy ciekawostki.

Ot, choćby taki figowiec Ficus nymphaeifolia zwany "dusicielem". Jego nasiona przenoszone w ptasich odchodach kiełkują na innym drzewie i zapuszczają korzenie w korze żywiciela. Z czasem drzewo żywiciel zostaje uwięzione i zmiażdżone, do liści przestaje docierać woda. W ten sposób zaatakowane drzewo obumiera i zaczyna się rozkładać.
A tutaj lilak pospolity czyli bez. Dobrze nam znany z wyglądu i pięknego zapachu. Pochodzi z południowego wschodu Europy albo z krajów Orientu. Symbolizuje przyjaźń lub rodzącą się miłość.
Magnolia wielokwiatowa. Zdobi wiosną wiele szczecińskich ulic i ogrodów Jej nazwa pochodzi od nazwiska botanika Pierra Magnola, któremu ją zadedykowano.
Albo śliwa migdał z poskręcanym pniem. Jej spiralny wzrost to rzadkie i niewyjaśnione zjawisko.
I jeszcze wierzba płacząca z długimi giętkimi, zwisającymi ku ziemi gałęziami przypominającymi ramiona...
Wiedzieliście, że leszczyna, była świętym drzewem Celtów?
Wierzyli, że odstrasza czarownice oraz złe duchy!
Nie mogło zabraknąć też jabłoni domowej,
która może się poszczycić ponad 10 tys. opisanymi odmianami!
To tylko kilka przykładów z "Ilustrowanego inwentarza drzew", który przyda się wiosną, latem, zimą i jesienią...

"Drzewa mają duże znaczenie poetyckie i symboliczne: czyż nie są metaforą życia? Żeby rosnąć, potrzebujemy korzeni, wody, słońca" - pisze we wstępie Autorka.

A ja parafrazując te słowa dodam - "Młody człowiek żeby prawidłowo się rozwijać i zrozumieć przyrodę potrzebuje takich właśnie książek". 

Udanych jesiennych spacerów życzę!

A o tej książce wkrótce


Komentarze

  1. Wspaniałe opisy i wizerunki drzew. Muszę nabyć tą książkę. Powiedz mi czy gdzieś znajdę taniej tę książkę niż tutaj http://aros.pl/ksiazka/ilustrowany-inwentarz-drzew ?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz