Mania czy Ania
Tę książkę wspomina z sentymentem duże grono dojrzałych czytelniczek. Opowieść niemieckiego pisarza, Ericha Kästnera wydana została po raz pierwszy w Niemczech w 1949 roku. Dziś, po tylu latach to już klasyka, która wciąż wzrusza i pokazuje, że gdy dorośli zawodzą, dzieci potrafią wziąć sprawy w swoje ręce..
Mania czy Ania
tekst: Erich Kästner
przekład: Leonia Gradstein i Janina Gillowa
ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Jung-off-ska, 2016

Mania i Ania poznają się na koloniach. Jedna przyjechała tutaj z Wiednia, druga z Monachium. Na początku dziewczynki nie darzą się sympatią. Po kilku dniach połączy je jednak przyjaźń i coś więcej, bo w tej historii jest jeszcze coś bardzo ważnego. Mania i Ania różnią się charakterami ale są podobne do siebie jak dwie krople wody! To dlatego na początku Ania strasznie się zdenerwowała na widok Mani, która wysiadła z autobusu … z jej twarzą.


Ania to przebojowa dziewięciolatka z burzą loków na głowie. Mania, o nieco spokojniejszym usposobieniu nosi porządnie splecione warkocze. Ania na co dzień mieszka z tatą, znanym artystą. Mania z ukochaną mamą, która pracuje w redakcji gazety. Pierwsza ma własną gospodynię domową, piękny pokój i zabawki. Druga, mieszka w skromnym mieszkaniu i na co dzień wspiera mamę w prowadzeniu domu. Zakupy, gotowanie obiadów - to dla Mani chleb powszedni.


Kiedy dziewczynki odkryją, że są rozdzielonymi siostrami bliźniaczkami, których rodzice pewnego dnia postanowili się rozstać, przeprowadzają pewien plan. Plan zrodzony z tęsknoty ale również z chęci przeżycia przygody. Wracają do rodziców, ale dokonują zamiany. Zamieniają się swoim życiem.

Oj, niełatwo będzie Ani zająć się domem i uczyć się tak pilnie jak do tej pory jej siostra Mania. Mania udając Anię też nie będzie miała lekko, zwłaszcza gdy dowie się o planach małżeńskich swego ojca. Na szczęście po wielu perypetiach wszystko skończy się dobrze. Tak jak tylko można sobie wymarzyć! Choć nie zabraknie łez, strachu, kłamstw, rozpaczy i choroby. Nic nie zostanie im oszczędzone!
Książka Erich Kästnera porusza problem rozwodu rodziców, przez który cierpią dzieci. Choć rzadko się zdarza /a może wcale/ by rodzice dzielili się dziećmi przy rozwodzie, autor sprawia, że czytelnik angażuje się w historię i czyta ją z uśmiechem i wzruszeniem.

Nowe wydanie /przypominające formatem serię Mistrzowie Ilustracji, Wyd. Dwie Siostry/ przepięknie zilustrowane przez Joannę Rusinek ukazało się w dwóch wersjach: jako książka oraz w wersji limitowanej książka + audiobook – w mistrzowskim wykonaniu Edyty Jungowskiej i Piotra Fronczewskiego.To prawdziwa uczta wziąć do ręki taką książkę lub wysłuchać nagrania, dlatego szczerze polecam!

Komentarze