Bieguny i ich zwykli - niezwykli mieszkańcyBieguny mylą się niektórym dorosłym. Dzieci mają z nimi jeszcze większy problem. Arktyka. Antarktyda... Wiemy, że jest tam bardzo zimno i że żyją tam różne zwierzęta.. Tylko jakie? To gdzie mieszkają w końcu te pingwiny?


Bieguny i ich zwykli - niezwykli mieszkańcy
tekst: Michał Koziński
projekt książki i ilustracje: Justyna Styszyńska
Wydawnictwo Widnokrąg, 2015

Dzięki kolejnej  książce z naklejkami duetu Koziński/Styszyńska,  młodzi czytelnicy mają szansę poznać mieszkańców obu biegunów. Znalazła się w niej krótka charakterystyka tych obszarów plus kilka ciekawostek o każdym ze zwierząt. To bardzo dobrze przyswajalne informacje, podane w świetnej oprawie graficznej.
"Wyobraź sobie pingwina zwisającego głową w dół, a już nigdy nie zapomnisz, że zamieszkują one półkulę południową" - radzę Młodszemu - Renifer, wiadomo ma rogi uniesione do góry i mieszka blisko Mikołaja, zatem - półkula północna".Na zimnym wierzchołku kuli ziemskiej czeka na nas oprócz renifera, lis, zając, niedźwiedź i wilk polarny, mors arktyczny i sowa śnieżna. Widzimy te wszystkie zwierzęta na ilustracjach, dzięki naklejkom możemy zasiedlać nimi puste strony i jak zwykle tworzyć własne, dziwne stwory.Na stronie obok charakterystyki każdego ze zwierząt znajdują się głowy, które czekają na doklejenie oczu, rogów, nosów, uszów itp. 
Tutaj prawdziwy niedźwiedź polarny..
 A tu pożyczył sobie niektóre części  od innych zwierząt.
 "Wilk polarny raczej nigdy nie spotka pingwina cesarskiego, ale czyż nie wyglądałby ciekawie  z jego dziobem?" - zachęcają do eksperymentowania autorzy.
Sporo tu miejsca na twórczą pracę. Można tworzyć własne stwory, można przyklejać w odpowiednich /lub nieodpowiednich/ miejscach zwierzęta.
 "... niedźwiedź polarny żyjący na północy nigdy nie spotka pingwina czy albatrosa żyjących na biegunie południowym". Tutaj dzięki naklejkom wszystko może się zdarzyć!


Krótkie opisy zwierząt zawierają różne ciekawostki na temat ich wyglądu i wielkości. Autorzy po raz kolejny zadbali o stronę graficzną i interesujący tekst, który z pewnością nie znudzi młodych czytelników. Będą dobrze się przy nim bawić puszczając wodze fantazji  tworząc np. wilkorenifera albo pingwinozająca.

Polecam również pierwszą książkę tych autorów -  "LAS i jego zwykli-niezwykli mieszkańcy".
W przygotowaniu kolejna. Tym razem wybierzemy się na łąkę!

Komentarze