Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!

Ten niepozorny z wyglądu zeszyt po wypełnieniu przez seniorów rodu, ma szansę stać się niezwykłą pamiątką rodzinną. Zbliżające się święta są świetną okazją by się nad nim pochylić. Opowieści Babci i Dziadka mogą wygrać z internetem i telewizją! A do tego dadzą wiele radości obu stronom!

Zeszyt Bananowy
Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!

koncepcja i realizacja: Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska
Oficyna Wydawnicza Oryginały, 2015

Autorki radzą by zeszyt wypełniać wspólnie. Babcia lub Dziadek wspomina i pisze, a wnuczka lub wnuk zadaje pytania, uzupełnia rysunkami. Są tu miejsca na zdjęcia ale jeśli ich brak, można coś narysować. Nie trzeba wcale wklejać cennych oryginałów - można zrobić kopie.

Babcie i Dziadkowie często dzielą się wspomnieniami z wnukami. Pamięć ludzka jest jednak zawodna, a tym bardziej dziecięca... Często po wielu latach, już dorośli, żałujemy, że nie zapytaliśmy swojej Babci czy Dziadka o ich dzieciństwo, młodość.. Ten zeszyt daje naszym dzieciom taką szansę. Wszystkie wspomnienia  przechowa. Dla młodego pokolenia wspólne zapełnianie stron może być niesamowitym przeżyciem. Z pewnością będzie ciekawie. Babcia i Dziadek też przecież byli dziećmi!

Zeszyt otwiera PASZPORT Babci/ Dziadka, gdzie jest miejsce na szczegółowe dane - imię, nazwisko, miejsce i datę urodzenia, wzrost, kolor oczu itd. oraz fotografię.

Kolejne strony to pytania o pradziadków - ich imiona, kim byli? co robili?
Dalej Babcie i Dziadkowie będą odpowiadali na pytania o ulubione zabawy, potrawy, największe radości, obowiązki domowe... Nie ominą ich szkolne wspomnienia - oceny, wagary...  Przypomną sobie najlepszych przyjaciół, swoje marzenia i plany na przyszłość...
Na jednej ze stron pojawia się również pytanie o Święta Bożego Narodzenia. Jak spędzali je wiele lat temu? Czy pisali listy do Świętego Mikołaja? Czy czekali na pierwszą gwiazdkę? Czy ich święta były białe od śniegu?


 
Jeśli nie uda Wam się w czasie świąt obdarować Babci i Dziadka tym zeszytem, pamiętajcie że już niedługo, bo w styczniu, ich święto. To może być piękny prezent, ale tylko na chwilę. Po uzupełnieniu go w samotności lub przy pomocy wnuków, powinien trafić do nich z powrotem. Będzie z pewnością cenną pamiątką i pięknym wspomnieniem.
Inspiracją dla powstania zeszytu była książka „Banany z cukru pudru”, która również jest pretekstem do wspólnych rozmów międzypokoleniowych.

Komentarze