Pippi się wprowadza i inne komiksy

Pippi - nasza ulubiona bohaterka książek! Czytamy książki o Pippi, oglądamy serial, słuchamy audiobooków. Wciąż nas bawi i zachwyca. Wciąż nam imponuje swoją odwagą!

Wersja komiksowa, która właśnie się ukazała,  jest dla nas świetnym skrótem. Przypominamy sobie najlepsze momenty i zaśmiewamy się do łez.

Pippi się wprowadza i inne komiksy
tekst: Astrid Lindgren
ilustracje: Ingrid Vang Nyman
przekład: Anna Węgleńska
Wydawnictwo Zakamarki, 2015
Historyjki komiksowe powstawały w latach 1957-59, kiedy to Astrid Lindgren wraz z ilustratorką Ingrid Vang Nyman publikowały je w kolejnych numerach miesięcznika dla dzieci. W Szwecji wydane zostały w wersji książkowej w latach 1969-71. Jak dobrze, że dotarły wreszcie do Polski!

Mała dziewczynka w wielkiej willi. Sama sobą się opiekuje, jak twierdzi, i robi to na co ma ochotę. Śpi w butach z nogami na poduszce, je to co chce, nie chodzi do szkoły i ma skrzynię pełną pieniędzy. Ach, czy o takim życiu nie marzy większość dzieci??

 - Dlaczego trzymasz konia na werandzie?
- Bo w kuchni tylko by przeszkadzał. A nie lubi stać w salonie.
- odpowiada z rozbrajającą szczerością.To pierwszy z trzech tomów komiksów o Pippi. Co w nim znajdziemy? Dwanaście krótkich historyjek, w których dobrze nam znana silna, odważna, z głową pełna pomysłów i o dobrym sercu dziewczynka spędza wolny czas ze swoimi przyjaciółmi Tommym i Anniką.


Taka przyjaciółka jak Pippi to skarb! Zapewnia moc przeżyć i przygód. Nawet robienie naleśników w jej towarzystwie należy do niezwykłych czynności /ciasto na naleśniki Pippi ubija szczotką do mycia pleców/. Z Pippi nie ma nudnych dni.
W pierwszym tomie Pippi bawi się w berka z policjantami, idzie do szkoły, potem do cyrku gdzie zmierzy się z Silnym Adolfem, zabiera przyjaciół na zakupy i kupuje im mnóstwo słodkich rzeczy i zabawek, jadą na wycieczkę, odwiedzają jarmark i wybierają się na bezludna wyspę, gdzie będą rozbitkami.

Obszerny tekst z książkowej wersji został skrócony ale wciąż na kartach komiksu jest ta sama zwariowana, pomysłowa i szczera Pippi, której spojrzenie na świat bardzo mnie fascynuje :-)

Widzicie jacy ludzie są głupi. Każdy chciałby być stolarzem, szewcem, kominiarzem. Ale poszukiwacz rzeczy im nie pasuje, a to taki porządny zawód!


Tak... od Pippi wiele się można nauczyć! Z pewnością tego, jak ciekawe przeżywać każdy dzień, cieszyć się z drobiazgów i mieć dystans do ludzi i świata.

To książka, która może być dobrym początkiem znajomości z tą niezwykłą i dzielną dziewczynką o rudych włosach. Teksty pisane są dość dużą, drukowaną czcionką, zatem początkujący czytelnicy nie powinni mieć problemów. Ale jestem pewna, że wszyscy wielbiciele Pippi, bez względu na wiek, będą chcieli mieć ten komiks. I mają rację! Naprawdę warto!
W tym roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki. Z tej okazji w trasę po Polsce rusza wystawa poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren.
Już wkrótce dotrze do Szczecina!
Dzieci, które przyjdą na wernisaż /7 lipca/ przebrane za jakąś postać z książek o Pippi lub przyniosą ilustrację tematyczną, mogą liczyć na drobne upominki. W programie przewidziano też snucie niesamowitych historii o przygodach naszej bohaterki oraz quiz wiedzy z książek o niej. 

7.07-2.08 | SZCZECIN
Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Filia biblioteczna nr 54 ProMedia,
al. Wojska Polskiego 2

klilk


Komentarze