Amelia i Kuba/ Kuba i Amelia. Nowa szkoła


Pisać o książce, której akcja toczy się we wrześniu, tuż przed wakacjami? Czemu nie? Powieść Rafała Kosika, znanego z serii "Feliks, Net i Nika" równie dobrze można podsunąć dzieciom w czasie wakacji. Dobre książki, nawet o szkole można czytać zawsze!

Amelia i Kuba/ Kuba i Amelia. Nowa szkoła
Rafał Kosik
Wydawnictwo Powergraph
Seria wydawnicza: Amelia i Kuba
wiek: 7-12 lat

Kuba i Amelia poznali się już w poprzedniej części tej serii. Teraz po wakacyjnych przygodach czeka ich NOWA SZKOŁA. A co za tym idzie - nowi nauczyciele i nowi koledzy w klasie.
Tym, którzy nie czytali ich poprzednich przygód (a są to dwie książki, jedna pisana z perspektywy Amelii, druga z perspektywy Kuby) przedstawię w skrócie głównych bohaterów:
  • Kuba - lat 11, "bycie grzecznym" to dla niego skomplikowana sprawa. Jednak w nowej szkole będzie się starał.. Będzie również starał się odbudować swą przyjaźń z Amelią.
  • Mi - jego młodsza siostra lat 6, która we wrześniu rozpoczyna edukację w klasie I. Inteligentna osóbka, z pasją zapisuje w specjalnym zeszycie trudne słowa.
  • Amelia - nieśmiała 11-latka, która gorąco pragnie podtrzymać przyjaźń z Kubą.
  • Albert - brat Amelii, inteligenty 10- latek z zespołem Aspergera. Jego zachowanie może  irytować, lecz to właśnie on jak nikt inny potrafi obnażyć absurdy dnia codziennego. Ze szczególnym zainteresowaniem koncentruje się na wszelkich przepisach, regulaminach i normach. Zastanawia się po co są? A jak już są to dlaczego ludzie ich nie przestrzegają?

Oprócz głównych bohaterów w książce bardzo ważne role odgrywają tzw. "lokalsi" dla których pojawienie się w szkole czwórki nowych będzie pewnego rodzaju wyzwaniem. Są też niezbyt mili nauczyciele i bardzo ciekawa rodzina pewnego Ważnego Dyrektora. Syn Bardzo Ważnego Dyrektora zachęcany przez ojca czytuje "Podręcznik naturalnego przywódcy"!

Lektura tej książki powinna spodobać się zarówno młodym czytelnikom jak i ich rodzicom. Autor świetnie sportretował pewne typy ludzkie, pokazał jak można zupełnie inaczej interpretować różne sytuacje, co często prowadzi do konfliktów. KUBA I AMELIA nie mogą się dogadać, mimo, że bardzo chcą się przyjaźnić. Ich relacje nie układają się jednak najlepiej. Może ta książka pomoże chłopcom i dziewczynom lepiej się zrozumieć? Chyba taki między innymi był zamysł tej serii. 
Rafał Kosik przestawia szkolną rzeczywistość, trudne początki w nowej szkole, relacje między uczniami i nauczycielami. Jest jeszcze ktoś, na kogo warto zwrócić uwagę. To dociekliwy, irytujący swym zachowaniem Albert. To właśnie on zastanawia się:  Po co są szkolne regulaminy? Przecież nawet nauczyciele nie zawsze ich przestrzegają! Może zamiast usilnie pilnować ich przestrzegania warto zastanowić się nad tym czy nie wymagają zmian?

"Jak nie możesz zmienić ludzi, zmień regulamin" - mówi w rozmowie z Albertem Kuba. I ma chyba rację.
Warto się nad tym trochę pozastanawiać w czasie wakacji :-)Dotychczas w serii ukazały się:
  • Amelia i Kuba. Godzina duchów
  • Kuba i Amelia. Godzina duchów

Komentarze