Tokio

Co wiemy o stolicy Japonii? Co wiedzą o niej dzieci? Japoński autor tej książki, mieszkaniec Tokio opowiada nam o swoim mieście inaczej niż robią to klasyczne przewodniki. Pokazuje jego wyjątkowość i zachęca do odkrywania nie tylko stolicy Japonii...

Tokio
tekst i ilustracje: Taro Miura
przekład: Karolina Radomska-Nishii
Wydawnictwo TAKO, 2014

Mała Mito jedzie z rodzicami do Tokio. Martwi się podróżą bo nic nie wie o tym mieście. Wybiega więc z domu i pyta napotkanych zwierząt czy znają Tokio.

 
To co mówi krowa, pająk, koza, kruk, kot i inne zwierzęta intryguje dziewczynkę. Okazuje się, że Tokio to rzeczywiście ciekawe miejsce. Skomplikowana sieć metra, wszechobecne kruki, tańczące sumy, koty zatrudnione jako tragarze, przerażające butelki pełne wody i mnóstwo chusteczek na ulicach. Czym jeszcze zaskoczy ją to miasto?


Po przyjeździe mała Mito wysyła pocztówki do swoich przyjaciół. W nich czytelnik znajdzie rozwiązanie zagadkowych opowieści, którymi obdarowały dziewczynkę zwierzęta.Ta oryginalna i dopracowana edytorsko książka dostarczy dzieciom i dorosłym wielu ciekawostek o stolicy Japonii. Mieście, w którym mapę metra najlepiej nosić przy sobie. Sieć tokijskiego metra jest bowiem bardziej skomplikowane od sieci pająka.
To tutaj przedstawiciele firm udzielających szybkie pożyczki w ramach reklamy rozdają mieszkańcom chusteczki higieniczne. W mieście nie ma wielu zwierząt ale można je napotkać w wielu opowieściach i symbolach. Kot jest np. znakiem firmy kurierskiej. A kruki, których jest tutaj tak wiele trafiły na koszulki japońskiej reprezentacji piłki nożnej. Niestety ptaki te nie są lubiane przez mieszkańców. Sprzątanie po nich to ciężka praca.
W książce nie zabrakło informacji o najbardziej znanym psie w Japonii. Hachiko to pies który przez 10 lat po śmierci swojego pana przychodził na stację Shibuya, w miejsce gdzie zawsze czekał na swego pana. Teraz ma tu swój pomnik z brązu. To właśnie tutaj mieszkańcy chętnie umawiają się ze znajomymi.
"Aby odnaleźć kogoś w tłumie, konieczne są szczegółowe wskazówki, na przykład: "Jestem naprzeciw głowy Hachi", lub "Czekamy od strony ogona."*

Nie jest to klasyczny przewodnik, ale dzięki lekturze być może zapragniecie poznać bliżej miasto, które opisuje autor. Taro Miura skupił się na detalach na które zwykły mieszkaniec Tokio nie zwraca uwagi. Miejsca, zwyczaje, symbole... Detale, które wyróżniają je od innych miast... Coś na co turysta zwróci uwagę, a co dla mieszkańca jest codziennością.

"Bardzo bym się ucieszył, gdyby lektura tej książki sprawiła, że czytelnik zatrzyma się na chwilę, przyjrzy swojemu miastu, pomyśli o nim i doceni je lub może w nie zwątpi" *- pisze w zakończeniu książki.

A zatem do dzieła! Przyjrzyjmy się wraz z dziećmi miejscu, w którym mieszkamy. Być może uda nam się dostrzec coś, na co do tej pory nie zwracaliśmy uwagi. Coś co wyróżnia je od innych miast. Powodzenia!


* cyt. z książki

Komentarze