Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce


O pracy i wielu ciekawych przypadkach niezwykłego personelu, który pracuje w leśnej Klinice prowadzonej przez Doktora Borsuka już pisałam / tutaj i tutaj/. Niejeden z nas chciałby się w niej leczyć! 
To kolejna książka z tej serii. Tym razem Tomasz Szwed /znany piosenkarz i kompozytor, a także psychoterapeuta/ opowiada młodym czytelnikom wiosenne przygody leśnych lekarzy i ich pacjentów.

Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce
tekst: Tomasz Szwed
ilustracje: Aneta Krella – Moch
Wydawnictwo BIS, 2015

Wiosna... Wietrzenie nor, gabinetów lekarskich i sal.. Profesor Borsuk zwołuje zebranie personelu. Jego Klinika wciąż się rozwija - ciągłe zmiany, innowacje. Wszystko dla dobra pacjentów. Ordynator bardzo dba o higienę i zawsze przypomina swoim pracownikom, o tym jak ważne jest mycie łapek.
Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce to miejsce, gdzie korzysta się z samych naturalnych leków. Mydlnica lekarska do mycia rąk. Wyciągi z lawendy, rumianku, pokrzywy i nagietka do odkażania. Płukanie pysków i dziobów szałwią i miętą. Sama natura, którą dostarczają do apteki inne leśne zwierzęta. Doktor Łasiczka i siostry Wiewiórki zawsze mają pełne łapki roboty a w Jadłodajni "Pyszne Jedzonko" nie brakuje klientów.

Wiosna to pora budowania gniazd, szukania chętnych do małżeństwa. Kolejne rozdziały, to opowieści z życia leśnych mieszkańców i nie tylko. Jest historia o Pani Sikorce wysiadującej jaja i o małych dzięciołkach uczących się latać. Poznamy też Pana Psa, który kiedyś miał właścicieli, ale wybrał wolność. Tę samą wolność chce podarować pewnemu podwórzowemu psu. Jednak Czaruś woli wrócić do gospodarza. Człowieka, który nie daje mi miłości i przyjaźni, a tylko miskę jedzenia i gruby łańcuch....Na chwilę akcja ksiażki przenosi się nawet do Parku w warszawskich Łazienkach. Tam mieszka Wiewiórka Łupinka i jej sąsiadka Wiewiórka Dżesika, której obce są zasady zdrowego odżywiania. Obie wybiorą się pewnego dnia do Lasu w odwiedziny. Łakomstwo Dżesiki spowoduje, że odwiedzi ona nie tylko swą kuzynkę ale również Klinikę Małych Zwierząt.

Wśród zwierzęcych bohaterów pojawi się jeden człowiek. Będzie to ktoś niezwykły. Nie przypadkowe nosi imię. Rozumie mowę zwierząt!
Tomasz Szwed stworzył bardzo ciekawą serię książek dla dzieci. Porusza w niej wiele ważnych tematów. W opowieściach o leśnych zwierzętach przemyca tematy zdrowotne i trochę ekologii. Przypomina o ważnych zasadach, którymi powinnyśmy kierować się w codziennym życiu, i o bogactwie naturalnym naszych łąk i lasów.  Mali czytelnicy przeczytają o zmieniających się porach roku i związanych z nimi zachowaniach i zwyczajach leśnych zwierząt. 
Wszystkie te historie niosą przesłanie i wszystkie napisane są tak, by dorośli nie nudzili się w trakcie czytania. Sporo tu nawiązań, które rozbawią właśnie rodziców. 
Warto sięgnąć po te książki jeśli chcecie uwrażliwić dzieci na piękno przyrody i uczyć dobrych zachowań wobec zwierząt. 

Zapachy, dźwięki, szelest liści i śpiew ptaków.. To wszystko macie szansę poczuć i usłyszeć czytając całą rodziną opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu. Lasu, w którym wszyscy są równi. Nikt nie jest lepszy lub gorszy. A jeśli ktoś uważa co innego, to tylko kwestia czasu by przekonał się, że nie ma racji.Do książki dołączona jest płyta CD z pięcioma wiosennymi piosenkami. Śpiew, gitara i harmonijka oczywiście sam autor - Tomasz Szwed!

Polecam inne książki z tej serii!Komentarze