Klinika w Leśnej Górce

Wielu dorosłych zna z serialu szpital w Leśnej Górze, nie każdy jednak słyszał o Klinice w Leśnej Górce prowadzonej przez profesora Borsuka. To miejsce, gdzie każde leśne zwierzę znajdzie pomoc w przypadku zranienia czy innego nagłego zdarzenia.

Klinika Małych Zwierząt w Leśnej Górce
Tomasz Szwed
il. Aneta Krella – Moch
Wydawnictwo BIS, 2010

Pracuje tu doktor Łasiczka, wiecznie zmęczony, uczący się po nocach – doktor Suseł, siostra przełożona Gronostaj Kazimiera a także Sroka Precjoza, która przywłaszcza sobie świecące narzędzia chirurgiczne. W recepcji siedzi kociczka Kizia a kierownikiem składu aptecznego jest pan Chomik, który przenosi tabletki w swoich policzkach. To jeszcze nie wszyscy pracownicy kliniki, którą na pewno warto poznać.

Panuje tu ciepła, przyjazna atmosfera a każde zwierzę, które tutaj trafi ma zapewnioną fachową opiekę. Niestety najczęstszą przyczyną chorób i wypadków jest właśnie Człowiek, który zaśmieca las, co powoduje zadławienia, zatrucia, czy zranienia zwierząt.

Ta bardzo sympatyczna historia o zwierzęcej klinice pełna ciekawych informacji o tym jak przebiega leczenie szpitalne, pomaga oswoić najmłodszych z wizytą u lekarza czy pobytem w szpitalu. W kolejnych rozdziałach autor zwraca również dzieciom uwagę na to jak często człowiek zapomina o swej roli. Zamiast dbać o przyrodę – zaśmieca ją i niszczy.
W dowcipny sposób przedstawia również stosunek zwierząt do człowieka. Mają one swój lek na grypę odczłowieczą, a marzeniem pewnego psa jest własny człowiek, którym mógłby się opiekować i wyprowadzać na spacer.

Ogromną zaletą książki oprócz dużych liter, są również piękne, akwarelowe ilustracje. A na nich m.in. profesor Borsuk i cały personel medyczny w białych kitlach, sale szpitalne i leśna okolica. Wszystko to kolorowe i sympatyczne.

Autorem tej ciekawej książki dla dzieci jest Tomasz Szwed – piosenkarz, kompozytor a także psychoterapeuta związany z Fundacją „Akogo?” W Centrum Zdrowia Dziecka pracuje z dziećmi znajdującymi się w stanie śpiączki. W wolnych chwilach kończy drugą część Kliniki Małych Zwierząt w Leśnej Górce. Mam nadzieję, że już niebawem będzie można ją przeczytać.
Polecam wszystkim, którym marzy się fachowa i miła opieka medyczna :-)


Komentarze

  1. Dzięki za te wszystkie książkowe inspiracje :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cała przyjemność po mojej stronie :-) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz