Thomas staje się wilkiem

 


Ta książka nie jest typową powieścią przygodową dla młodzieży. Autor serwuje młodym czytelnikom sporą dawkę emocji i problemów, z którymi musi się zmierzyć nastoletni bohater w codziennym życiu. Te właśnie problemy są impulsem do tego, by przenieść się do innej rzeczywistości. Czy tam czeka na niego lepsze życie?

Thomas staje się wilkiem
Dawid Przybysz


Thomas to wielbiciel książek fantasy, który marzy, by z okazji 16 urodzin kupić sobie w końcu wymarzony komputer. Jednak pewna reklama sprawi, że zamiast komputera kupi urządzenie, które pozwoli mu wcielać się w umysły zwierząt domowych. Najpierw sprawdza działanie Icon Animal na swoim chomiku, potem dzięki koledze, który również korzysta z tego urządzenia, odkrywa przyjemność latania. Choć w instrukcji wyraźnie zaznaczono, że nie powinno się testować urządzenia na dzikich zwierzętach, chłopak łamie zasady. Przecież jest nastolatkiem, a w tym wieku, rzadko kto ich przestrzega. To czas, gdy młodzi ludzie sprawdzają na ile mogą przesuwać granice. Dopóki się nie sparzą… I tak jest w przypadku Thomasa.
Spotkana na jednej z wypraw wataha wilków sprawi, że jego i tak pełne emocji życie zmieni się w ekscytującą i niebezpieczną przygodę.
Dlaczego Thomas tak polubi przebywanie w umyśle wilka? Odpowiedź jest prosta: To dla niego odskocznia od ponurej rzeczywistości, ucieczka od problemów domowych i szkolnych. A ma ich naprawdę wiele: trudne relacje z ojcem alkoholikiem, śmierć cioci, która przeżywała kryzys i wciąż nie zaspokojona potrzeba akceptacji i przyjaźni. To właśnie w innym świecie, a nie w realu, ma szansę przeżyć przygodę, sprawdzić swoją odwagę, poznać nowych przyjaciół. W ciele wilka, do którego umysłu wnika, by dołączyć do watahy innych graczy, czuje się wolny i niezależny. Ale tylko przez jakiś czas. Potem okazuje się, że tam też czekają na niego problemy. I tak ucieczka od tych codziennych, generuje jeszcze większe kłopoty…

Thomas za sprawą urządzenia Icon Animal odbierze prawdziwą lekcję życia i zrozumie, czym jest prawdziwa przyjaźń. Książka Dawida Przybysza to historia science fiction, jednak doprawiona dużą dawką prozy (nastoletniego) życia. Niezaspokojona potrzeba miłości, przyjaźni i akceptacji sprawia, że młodzi ludzie często szukają bliskości w świecie wirtualnym. Podczas lektury pojawiają się pytania, które warto zadać sobie (w każdym wieku) nawiązując relacje w internecie. Czy można zaufać takim relacjom? Kim są te osoby w rzeczywistym świecie? Czy można polegać na „graczach z drużyny”? Jak daleko można posunąć się w grze?

Autor w tej historii bez lukru przedstawia świat dorosłych. Chłopak nienawidzi swego ojca, który niestety sam sobie na to zasłużył. Kryzys małżeński ciotki również kładzie się cieniem na całej rodzinie. Nie od dziś wiadomo, że problemy dorosłych mają ogromny wpływ na młodych ludzi.

Choć póki co, na rynku jeszcze nie są dostępne takie urządzenia, to wiemy przecież, że nie potrzebne jest Icon Animal, żeby nastolatkowie przepadali w wirtualnej rzeczywistości. Warto przeczytać tę historię wspólnie z nimi. Warto czuwać nad tym, żeby nie chcieli i nie musieli uciekać z reala w inny świat. W dużej mierze to zależy właśnie od nas, dorosłych! A może przede wszystkim od nas?

Szczerze polecam lekturę!

Sugerowany wiek to 12+, dla dojrzałego emocjonalnie czytelnika.

Komentarze