Praktyczny prezent Bożeny Bażant

 


Ta przeurocza historia, to opowieść o odwadze i o tym, że każdy z nas może zmieniać na lepsze!

Praktyczny prezent dla Bożeny Bażant
tekst i ilustracje: Briony May Smith
przekład: Marta Bręgiel-Pant
Wydawnictwo Tako, 2024


Bohaterką tej książki jest Bożena, mała bażancica, która pewnego dnia poczuła, że ma już dość strachu o własne życie. W związku z tym napisała do wójta list. Podzieliła się w nim problemem, z którym borykały się zwierzęta przechodzące przez ulicę pod Starym Dębem. Za każdym razem ledwo unikały śmierci pod kołami rozpędzonych samochodów. Bożena czuła, że wójt jest jedyną osobą, która może pomóc im rozwiązać ten problem. Niestety, złudne jej nadzieje. Gdy odpowiedź od wójta nie nadeszła, Bożena postanowiła działać sama!

Zaobserwowała, że dzieciom idącym do szkoły przez ulicę przejść pomaga kobieta w specjalnym stroju, dlatego zrobiła sobie podobny. Od tej pory stawała na drodze pod Starym Dębem i zatrzymywała samochody, by mieszkańcy lasu mogli bezpiecznie przejść na drugą stronę.


Trzeba przyznać, że to był świetny pomysł, a wieść o nim rozniosła się po okolicy. Bożena stała się sławna! Ta sława dotarła do wójta, a nawet do jego kotki, który postanowił zobaczyć na własne oczy niezwykłą bażancicę. Czy kotka bezpiecznie dotarła do Bożeny i jak skończyła się jej wyprawa, doczytacie sami.


Bardzo urzekła mnie ta opowieść i jej piękne, nastrojowe ilustracje, które wspaniale oddają klimat małego, angielskiego miasteczka i leśnej okolicy. Sporo w niej o odwadze i determinacji. I o tym, że szkoda czasu na czekanie, aż ktoś zechce nam pomóc. 

Autorka pokazuje czytelnikom, że wielkie serca i odwaga drzemią również w małych stworzeniach. Poprzez tę krótką historię, pokazuje, że warto brać sprawy w swoje ręce i działać! Zmieniajmy świat! Dzięki temu stanie się lepszy i bezpieczniejszy! To daje mnóstwo satysfakcji! 

 

 

Komentarze