Dlaczego płaczemy?

 


Dlaczego płaczemy?
Nikt z nas pewnie nigdy się nad tym nie zastanawiał. Jednak, gdy mały chłopiec pyta o to swoją mamę, otrzymuje od niej piękną odpowiedź.

Dlaczego płaczemy?
tekst: Fran Pintadera
ilustracje: Ana Sender
przekład: Karolina Jaszecka
Wydawnictwo Natuli, 2024Mama opowiada mu o przyczynach smutku, który czasem "...jest tak wielki, że nie mieści się w naszym ciele i chce się z niego wydostać". W poetyckich zdaniach, które znajdziecie na kartach tej pięknie zilustrowanej historii, znajdziecie wraz z małym Marcelem odpowiedź, skąd biorą się w nas łzy...
Złość, potrzeba bliskości, smutek, wyczerpanie, skrywane emocje, bolesne ciosy, bezsilność...
Płaczemy z różnych powodów i na różne sposoby...
W samotności, wśród ludzi, gdy przepełnia nas gniew, i gdy czegoś nie rozumiemy...
Łzy płyną wtedy z nas, by ukoić jak balsam, nawilżyć, oczyścić i wzmocnić.
"Łzy mówią językiem nieskończoności" - tłumaczy synkowi mama.


Tak. Łzy są potrzebne nam wszystkim. Bez względu na wiek i płeć.
Nie bójmy i nie wstydźmy się płakać! Płakać może każdy. Bo łzy są ważne, potrzebne i piękne. Zwłaszcza te, które płyną ze szczęścia!

Szczerze polecam Wam tę książkę! Poetyckie zdania płynące z ust mamy, która z wielką uważnością wyjaśnia synkowi jakie są oblicza smutku, składają się na niezwykle mądrą opowieść o uczuciach.To piękna, mądra i ważna pozycja do czytania w gronie rodzinnym i na zajęciach, w grupie przedszkolaków. Na końcu znalazły się również ciekawe informacje na temat tego, co warto wiedzieć o łzach - definicja, rodzaje, skład, kształt, a nawet ciężar!


Szukajcie jej w dobrych księgarniach i tej internetowej, Wydawnictwa Natuli - KLIKKomentarze