Butelka taty

 


15 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Trzeźwości. To idealny moment, by przypomnieć o niezwyklej książce dla dzieci, która ukazała się w tym roku.

Butelka taty
tekst: Artur Gębka
ilustracje: Agata Dudek
Wydawnictwo Widnokrąg, 2024

Butelka pojawia się w domu nagle. Najpierw nie rzuca się w oczy, jednak chłopiec dostrzega ją pierwszy. Z dnia na dzień zawłaszcza rodzinną przestrzeń. Mama udaje, że jej nie dostrzega i radzi synowi, by zrobił to samo. Jednak to nie takie proste, kiedy butelka zajmuje jego ulubione miejsce w salonie i wydziela przykry zapach...


vv

Mały Wojtek nie może przestać o niej myśleć. Butelka budzi w nim strach. Tylko tacie nie przeszkadza, a im bardziej tata się nią interesuje, butelka zaczyna rosnąć. W ten sposób staje się wielkim rodzinnym problemem. Teraz trudno udawać, że jej nie ma. Widzą ją nawet sąsiedzi. A tacie przesłania cały świat, by potem… wciągnąć go do środka.
 


Ta historia o uzależnieniu od alkoholu, pokazuje problem z perspektywy dziecka. Reakcja najbliższych, próba ignorowania problemu przez żonę, mamę Wojtka, a potem kolejne zmagania i nadzieja, że uda się go szybko pozbyć. Jednak problem zaczyna dotyczyć nie tylko rodziny chłopca, dostrzegają go również sąsiedzi. Butelka niesie ogromne zagrożenie i ludzie się jej boją. Na szczęście wśród nich znajdzie się ktoś, kto przyniesie NADZIEJĘ. Ktoś, kto poradzi, by nie bać się prosić o pomoc. Sprawa jest poważna i aby uratować tatę/ wydobyć go z butelki, potrzeba specjalnego ratownika.


Opis jak ratownik wydobywa tatę z butelki, głęboko mnie poruszył. Artur Gębka ma wielki talent do przedstawiania trudnych tematów w piękny, pełen metafor sposób.
Jestem bardzo ciekawa jak mali czytelnicy reagują na tę opowieść. Ta historia wspaniale sprawdzi się jako punkt wyjścia do rozmów z dziećmi. Można z nią pracować w szkole, w świetlicy i na różnych zajęciach z młodymi czytelnikami. Z pewnością otworzy ich serca i skłoni do wielu opowieści i wyznań.

Warto dodać, że autor, Artur Gębka jest psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą poznawczo – behawioralnym. Na co dzień pracuje jako terapeuta dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzi warsztaty i szkolenia dla pedagogów i psychologów oraz grupy wsparcia dla rodziców. Publikował w wielu czasopismach psychologicznych.

Ta książka to perełka. Wspaniały, mądry, pełen uważności tekst dopełniają świetne ilustracje Agaty Dudek. Dominuje w nich biel, czerń i zieleń butelki…. Zabawki Wojtka mają jeszcze kolory… Świat dziecka pozostaje jeszcze barwną nadzieją. Zobaczcie jak wspaniale udało się oddać tymi obrazami nastrój panujący w tej rodzinie. 
 
Nie dziwi więc fakt, że „Butelka taty” zdobyła WYRÓŻNIENIE - Książka roku Polskiej Sekcji Ibby 2023 i NAGRODĘ Książka roku Plebiscytu Lokomotywa 2023 w kategorii od A do Z
Koniecznie poszukajcie jej w księgarniach.


Komentarze