Esperanza

 


Skośne oczy, wielkie uszy, kartoflany nos. To Halidon, karzeł, sztukmistrz, który jeździ na monocyklu i żongluje srebrnymi piłeczkami. Teraz mieszka z Kapitanem, ale zanim się zaprzyjaźnili, przewędrował samotnie cały kraj pokazując sztuczki. W ten sposób zarabiał na życie. „Hamak był jego posłaniem, walizką i domem”.
A potem trafił do teatru, gdzie dyrektorem był dobry człowiek - Kapitan. Pewnie dlatego Halidon przylgnął do niego całym swym sercem. Po kilku latach teatr przestał istnieć, jednak drogi Halidona i dyrektora wcale się nie rozeszły. Zamieszkali razem w dużym nadmorskim mieście. I niby wiedli całkiem dobre, wspólne życie, jednak czasem Halidon czuł, że jego przyjaciel za czymś tęskni….
Gdy pewnej nocy Kapitan długo nie wraca do domu, Halidon wyrusza na poszukiwania.
Tak rozpoczyna się opowieść, której akcja rozgrywa się podczas jednej nocy, na ulicach pewnego portowego miasta.

Esperanza
tekst i ilutracje: Jakob Wegelius
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2023


Halidon zagląda do miejsc, w których spodziewa się znaleźć Kapitana. A w ślad za karłem zaczyna podążać napotkany w parku bezpański pies. Mimo, że karzeł odpędza od siebie przybłędę, ten bardzo chce mu pomóc w poszukiwaniach. Może dlatego, że łączy ich ten sam cel? Obaj szukają przyjaciela!
Czy jednak kundel ma dobry węch i potrafi znaleźć dobry trop? Może raczej wpędzi ich w tarapaty? Jedno jest pewne - ta noc będzie niezwykłą przygodą dla nich obu!

Jakob Wegelius szwedzki rysownik i pisarz, przyzwyczaił swoich czytelników do pięknych i wzruszających opowieści. W dwóch poprzednich książkach ( Opowieść o Sally Jones i Małpa mordercy), motywem przewodnim była przyjaźń, miłość i oddanie, ale również ludzka chciwość i bezduszność...

Tym razem również dostajemy poruszającą serca czytelników historię. To opowieść o wielkim przywiązaniu i odwadze, która drzemie w sercach niepozornych bohaterów.
Wraz z bohaterami przemierzamy ciemne ulice portowego miasta, gdzie nie wszyscy mają uczciwe zamiary wobec tej dwójki.
Przed czytelnikami mnóstwo emocji i chwil zwątpienia, które towarzyszą Halidonowi, podczas poszukiwań. A wszystko okraszone szczyptą humoru i nostalgii. Z dobrym zakończeniem.
To moje trzecie spotkanie z prozą tego autora. Każdą z tych książek polecam na niebanalny prezent dla czytelników 10+. Również dorosłym. To pięknie wydane historie, pełne cudownych, klimatycznych ilustracji w stylu retro, w których każdy tekst jest piękną opowieścią o przyjaźni, empatii i wielkim oddaniu.
 

 

Komentarze

  1. Po takiej rekomendacji nie mam wyjścia i też muszę po raz trzeci sięgnąć po Wegeliusa :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Koniecznie! Uwielbiam jego wrażliwość i tę kreskę! Czekam na każdą kolejną książkę tego Autora! :-)

      Usuń

Prześlij komentarz