Kurzol. Gdzie się podział sen?

 

 


Jak działa organizm? Co dzieje się tam, w środku nas? Dlaczego nie mogę zasnąć? Tym razem autor, piszący dla młodych czytelników o przeróżnych sprawach, o których nie zawsze im mówimy (świetna seria “To, o czym dorośli Ci nie mówią”) bierze na warsztat nasz organizm. Co się zmieniło? Na pewno wydawca i ilustrator, format i koncepcja, ale znów jest rewelacyjnie! W dodatku zapowiada się cała seria! Czytajcie wraz z dziećmi, szczególnie jeśli z sentymentem wracacie myślami do serialu “Było sobie życie”!


Kurzol. Gdzie się podział sen?
tekst: Boguś Janiszewski,
ilustracje: Nikola Kucharska
Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2023


Tym razem dostajemy do rąk połączenie komiksu i opowieści, której bohaterem jest 10-letni Antek. Pewnej nocy nie może zasnąć i wtedy w jego pokoju pojawia się… Kurzol. Właściwie to się nie pojawia, bo ciągle tam był. Mieszka pod łóżkiem Antka, w swoim naturalnym środowisku pełnym kurzu, jak to pod łóżkami w różnych domach bywa. Na bezsenność wręcza chłopcu piątą klepkę i gdyby ta magiczna rzecz pomogła mu zasnąć, byłoby doprawdy nuuudno! Teraz dopiero zaczną się przygody!
Zupełnie przypadkowo trafią do jelita cienkiego, dokładnie do jego koncóweczki! Tak rozpocznie się ich spacer po organizmie Antka, dzięki któremu chłopiec, a przy okazji również czytelnicy, dowiedzą się dlaczego czasem tak trudno nam zasnąć.Żeby uzyskać odpowiedź na to pytanie, Antek wraz z Kurzolem muszą dotrzeć do Centrali, a to nie będzie takie proste. Za trzy skręty kiszek, przez układ krwionośny a potem z krwią już łatwo dotrzeć, tak twierdzili z Pogotowia Trawiennego, ale sami zobaczycie ile po drodze spotka ich przygód.

Natural kiler, czyli system obronny organizmu, który wyłapuje bakterie, wirusy inne podejrzane typki w każdej chwili może ich wyeliminować!

Ta przezabawna a zarazem edukacyjna historia ma szansę podbić serca wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej.
Świetne pióro Bogusia Janiszewskiego, dowcip i talent do przekazywania wiedzy młodym czytelnikom naprawdę robi wrażenie!
Do tego bardzo dobre ilustracje Nikoli Kucharskiej (cudowny Kurzol!), którymi wplata w historię komiks czynią z tej książki perełkę! Glukoza, czerwone krwinki, białe krwinki, płytki krwi, andrenalina, serotonina, kortyzol, błędnik, komórki z nosa – to tylko niektórzy bohaterowie tej historii, których cudownie sportretowała!

“Przygody Antka i Kurzola to nowa seria książek w nurcie SELF-REG. Dzięki rozpoznawaniu emocji i reakcji organizmu oraz zrozumieniu ich mechanizmów i skutków, jakie ze sobą niosą, dzieciom łatwiej będzie dokonywać wyborów mających korzystny wpływ na ich samopoczucie i zachowanie”. - pisze wydawca.

Dzięki tej historii czytelnicy razem z Antkiem poznają REGULAMIN SPANIA, którego nieprzestrzeganie grozi bezsennością. Być może, też rzadziej będą odkurzać, szczególnie pod swoim łóżkiem. Cóż... ryzykujcie! ;-)
 
 

Komentarze