Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew


Wangari Muta Maathai to pierwsza w Afryce Wschodniej kobieta-profesor. Była kenijską działaczką feministyczną i ekologiczną, założycielką Partii Zielonych Kenii – Mazingira oraz laureatką Pokojowej Nagrody Nobla w 2004. W 1977 założyła w Kenii kobiecy Ruch Zielonego Pasa, który z czasem rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje Afryki. W „zielonym pasie” zasadzono ponad 30 milionów drzew.

Czy wszyscy z Was słyszeli o tej niezwykłej kobiecie z Kenii? Ja niestety nie… Dlatego z ogromną ciekawością przeczytałam tę książkę. Pięknie zilustrowana opowieść nie tylko dla młodych czytelników, niesie wyjątkowe przesłanie…

Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew
tekst: Franck Prévot
ilustracje: Aurélia Fronty
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Wydawnictwo Zakamarki, 2023


Wangari przyszła na świat w 1940 roku. Jej imię oznacza “tę która należy do lamparta”, być może dlatego już od dziecka czuła się mocno związana z lasem i przyrodą? To matka nauczyła ją, że “drzewo jest warte więcej niż jego drewno”.
Mimo, że w jej kraju najstarsza córka musi być drugą gospodynią i pomagać matce, jej udaje się zdobyć edukację! W czasach, gdy niewiele kobiet w Afryce uczy się czytać, ona zdaje maturę, a potem wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, by kontynuować naukę. Młoda i wykształcona decyduje się na powrót do Kenii, by badać dziką przyrodę. Już na miejscu, przeżywa dotkliwie zmiany, a niszczycielska działalność ludzi przeraża ją. Postanawia walczyć za pomocą słów. Chce uświadomić wszystkim jak ważne jest sadzenie drzew. Las jest najcenniejszym skarbem!


Historia jej życia to niezwykle inspirująca opowieść o silnej, zdeterminowanej i pełnej pasji kobiecie. Kobiecie, która postanowiła walczyć o swój kraj. Jej słowa docierały do ludzi z miasteczek i odległych wsi. Uświadamiała, zdobywała pieniądze na sadzonki, zakładała szkółki leśne. Wspierana przez kobiety nie wahała się pouczać i strofować mężczyzn zasiadających na wysokich stanowiskach. Nawet prezydent Kenii musiał wycofać się przed Wangarii, gdy wezwała cały świat na pomoc, by zapobiec budowie wieżowca w samym sercu parku Uhuru w Nairobi.

Jej życie nie było usłane różami, jednak nigdy się nie poddała, a Afryka zawdzięcza jej ponad 30 milionów drzewa. Prawda, że to niesamowite? Wangarii inspirowała, wspierała i walczyła o swój kraj, a drzewa, które posadziła rosną nadal…

Słowa Wangarii zmieniały świat, a drzewa po jej śmierci, przypominają że nie ma nic cenniejszego od lasów. Zmiany są możliwe. Potrzebna jest odwaga, determinacja i działanie! Ta pięknie zilustrowana książka jest niezwykłą lekcją historii, portretem silnej i pełnej pasji kobiety, przykładem na to, że odwaga i działanie przynosi rezultaty oraz wspaniałą lekcją ekologii.
Na końcu znajduje się kalendarium z ważnymi datami w życiu Wangari Maathai (zm. 2011 r) i zdjęciami.


Książkę polecam czytelnikom od 6 roku życia. Czytajcie całą rodziną, takich inspirujących historii potrzebujemy!

Komentarze