Zwierzoskop

 


Zbiór zagadek o zwierzętach? A może zwierzęcy kalejdoskop, bo z każdej strony tej książki patrzą na nas niezwykłe oczy zwierząt?

Zwierzoskop
Marie Donzelli, Marie Gastaut
przekład: Paweł Łapiński
Wydawnictwo Polarny Lis, 2022


Niezwykła to książka i z pewnością można ją wykorzystać na wiele sposobów. Młodzi czytelnicy ucieszą się z zagadek, których autorka przygotowała aż 19! Każda z nich to spora dawka ciekawej wiedzy o zwierzęciu, którego oko widzimy na stronie obok. Jakie to zwierzę? Trzeba zgadnąć korzystając z podpowiedzi.

Poniżej próbka, ale tekstów i informacji przy każdym osobniku jest znacznie więcej.

„Nie jestem zbyt elegancka…
Wszystko co upoluję, połykam w całości,
a potem wymiotuję resztkami, których nie strawiłam….”


„Przy narodzinach spadam prawie z dwóch metrów!”

„Mam 8 ramion, 3 serca, kilka mózgów, 1 płaszcz, żadnego szkieletu i 1 dziób”.


Nikt z nas nie zagląda na co dzień w oczy sowy, ośmiornicy, jeża, koguta, żyrafy czy krokodyla. A każde z nich jest wyjątkowe, w otoczeniu piór, łusek, kolorowych łat i sierści…

Niezwykłe, pełne kolorów ilustracje wyglądają jak kadry z kalejdoskopu lub jak mandale, które aż chce się odwzorować! Dlatego ta książka oprócz wykorzystania jej w domu, do wspólnego czytania i zabaw z dziećmi, może być wspaniałą pomocą dydaktyczną na zajęciach plastycznych, w szkołach i przedszkolach. 

Na końcu znajdziecie krótki słowniczek trudniejszych słów, a na wklejce tylnej okładki podpisane oczy wszystkich zwierząt. Tu można sprawdzić, czy dobrze odgadliście wszystkie zagadki.

A potem, nie pozostaje nic innego jak podejść z dzieckiem do lustra i spojrzeć we własne oczy. :-)

Komentarze