Nawet myszy idą do nieba

 


Czy można zaprzyjaźnić się z kimś kogo się boisz? Czy raj dla zwierząt istnieje? Oto niezwykła opowieść czeskiej autorki, z urzekającymi ilustracjami, która sprawdzi się w głośnym, rodzinnym czytaniu i w rozmowach o przyjaźni, uprzedzeniach, poświęceniu i o niebie dla zwierząt.

Nawet myszy idą do nieba.. ale tylko na chwilę
tekst: Iva Procházková
ilustracje: Denisa Grimmová
przekład: Julia Różewicz
Wydawnictwo Afera, 2022
Seria: Czeska Bajka wiek: 8+


Myszka Czmyszka żyła sobie radośnie i szczęśliwie dopóki … nie umarła. Cóż, kiedy jest się małą myszką śmierć może przytrafić się całkiem szybko, zwłaszcza gdy ucieka się przed swoim wrogiem i spada w przepaść. A gdzie trafia po śmierci każdy porządny gryzoń i nie tylko? No właśnie! Autorka tej niezwykłej opowieści ma na to odpowiedź!

To historia, która zaczyna się w lesie od wielkiej ucieczki myszki Czmyszki przed lisem Rudeuszem, a potem następuje przeniesienie akcji do… zwierzęcego raju! Tam właśnie trafia mała myszka. Zdumiona, lekko wystraszona, wzbija się w powietrze, potem przepływa Jezioro Pożegnań i przekracza Kozią Bramę, gdzie koza w księdze z kapusty sprawdza jej przewinienia. Na szczęście Czmyszka ma na swoim koncie tylko niewielkie mysiepsotki, więc pozostaje jej tylko zmyć z siebie ziemski kurz i brud w czyścu czyli zwierzęcej Łaźni.
Kolejne etapy prowadzące do prawdziwego raju myszka przebywa w otoczeniu przyjaznych istot, innych zwierząt. Wszyscy są tu  bardzo mili i bardzo pomocni. Gdy Czmyszka, czysta i pachnąca dotrze wreszcie do miejsca przeznaczenia, będzie czekało ją tam mnóstwo niesamowitych atrakcji. To po prostu Raj dla zwierząt!


 

Okazuje się jednak, że trafił tutaj również jej prześladowca – lis Rudeusz i najwyraźniej chce się z nią zaprzyjaźnić! Czy łatwo zakolegować się z kimś kogo się boisz? Nawet w miejscu, gdzie nikt na nikogo nie poluje, bo już nie odczuwa głodu?

Myszka Czmyszka daje szansę lisowi i okazuje się, że wiele ich łączy, a wspólne zabawy i rozmowy sprawiają im mnóstwo radości. Kto wie? Może we wcześniejszym życiu też mogli być przyjaciółmi, ale zaprzepaściły to wpojone im przez rodzinę przekonania pełne uprzedzeń? Ich pobyt w niebie to istna sielanka! Karuzele, zjeżdżalnie, trampolina, kino we wnętrzu wieloryba. Ciągła zabawa, brak problemów…. Jednak po jakimś czasie zaczyna im czegoś brakować. Okazuje się, że niebo jest fajne ale...tylko na chwilę… Tu jest tylko zabawa i radość, a w prawdziwym życiu były jeszcze obowiązki i inne emocjonujące zajęcia. Każdy dzień przynosił coś nowego, nie zawsze dobrego, ale warto było się z tym mierzyć…
Czmyszka i Rudeusz skrycie marzą o powrocie do dawnego życia i ukochanego lasu. Gdy odważą się do tego przyznać i zapewnią, że po powrocie nadal zostaną przyjaciółmi ich marzenia się spełnią. I wrócą do swego lasu, za którym tam bardzo tęsknili, ale nie zawsze wszystko układa się tak jakbyśmy chcieli….

Nie myślcie sobie, że streściłam Wam całą książkę, bo na jej kartach dzieje się znacznie więcej. Czekają na Was ciekawe rozmowy bohaterów, niezwykłe spotkania, subtelne żarty, niebanalne pomysły i zaskakujące zakończenie... 


Iva Procházková napisała piękną i mądrą opowieść o przyjaźni pomimo różnic i uprzedzeń. I o zwierzęcym raju, czyli życiu bez trosk i zmartwień, gdzie niczego niby do szczęścia nie trzeba, a jednak…
Czmyszka i Rudeusz po zachłyśnięciu się zabawą i dobrym czasem, zatęsknili do prawdziwego życia, pełnego różnorodnych emocji i niespodzianek.
Ich relacja pokazuje najmłodszym, że warto dać szansę komuś, kogo do tej pory się baliśmy. Warto otworzyć się na nowe znajomości, bo może właśnie ten ktoś stanie się naszym przyjacielem na całe życie? A „prawdziwa przyjaźń świeci nawet tam gdzie jest mało światła” – jak zauważyła pewnego dnia Czmyszka. Świeci i jest w stanie przetrwać wszystkie niedogodności.


Autorka za ten tytuł otrzymała najważniejszą czeską nagrodę literacką - Magnesia Litera. W pełni zasłużoną, bo z wrażliwością i humorem kreśli w tej opowieści portret niezwykłej przyjaźni, delikatnie oswaja młodych czytelników ze śmiercią, a przy okazji pokazuje, że życie pozbawione prawdziwych emocji, składające się tylko z radości i zabawy jest niepełne. Szybko się nudzi….

Po lekturze książki, może uda się Wam wybrać z dziećmi do kina na film animowany,  który ukazał się w Polsce równocześnie z książką (reż. Jan Bubeníček i Denisa Grimmová.  


 

Komentarze