Dwa Słowa

 


Zachwycająca to książka i pełna językowego humoru. Autorka przygotowała czytelniczą ucztę dla każdego, kto lubi bawić się słowami i ceni niebanalne historie.

Dwa słowa
tekst: Anna Taraska
ilustracje: Dominika Czerniak-Chojnacka
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2022


To opowieść o dwóch słowach. Człowiek i Bóg – mieszkańcy pożółkłego słownika. Dzieli ich kilka stron, ale wpadną kiedyś na siebie podczas wieczornej przechadzki. To będzie początek ich przyjaźni. Polubią wspólne spacery po Słowniku. Świetnie im się wspólnie milczy patrząc w niebo i wspaniale dyskutuje.


Bóg zwierza się ze swej obawy przed zniknięciem ze słownika. Czy naprawdę jest się czym martwić? Czy rzeczywiście przeczucia Boga są słuszne? Czy wisi nad nim ryzyko trafienia do Słownika Wyrazów Przestarzałych? 


Za radą Redaktora, Bóg wybiera się w podróż rowerową, „gdzieś gdzie jeszcze nie był, gdzie dzieją się ciekawe rzeczy i gdzie poczuje, że żyje”. Do towarzystwa zabiera Człowieka, który „wprawdzie lubi zrzędzić, zamartwia się tysiącami spraw, uważa Boga za bałaganiarza i lekkoducha i czasem traktuje jak dziecko…”.


Opis ich rowerowej wyprawy w głąb Słownika to prawdziwa uczta dla czytelnika, bo Anna Taraska jest mistrzynią zabawy słowami! Z wielkim poczuciem humoru, dorzucając nutę refleksji i sporą dawkę wiedzy, kreśli opowieść o słowach, które zamieszkują pożółkły Słownik.

Przygotujcie się na spotkanie ślepej na jedno oko Miłości, grupy zacnych starszych osób o wdzięcznych imionach, wśród których był m.in. Basałyk, Facecja, Atencja i Ancymonek. Na stronach tej książki Chleb z Masłem jadą w odwiedziny do cioci Smietanki. Cień zajmuje się wyrabianiem świec, a Chwila jest wnuczką statecznego pana o imieniu Czas. W Słowniku życie płynie spokojnym, codziennym rytmem, choć zdarza się, że dobrze zbudowany wulgaryzm zakłóca spokój w miasteczku.
Tutaj piękne Życie ogrywa w warcaby Śmierć. Bóg, Człowiek, Redaktor i Pisarka toczą długie dysputy na temat poematu pt. „Świat”, a z Początkiem i Końcem dyskutują o tym, że być może istniej życie poza Słownikami... To opowieść, w której Autorka która olśniewa niebanalnym pomysłem na ciekawą historię. Młodym czytelnikom serwuje garść zapomnianych słów i sporą dawkę humoru. 

Na końcu książki znajdą Słowniczek Zapomnianych Słów z wytłumaczeniem wyrazów, które wyszły już z użycia. Ladaco, beresić, cymes, huncwot, nobliwy… Te i inne słowa wyblakły w Słowniku i czekają na przywrócenie do życia! 

Starszych czytelników Autorka urzeka kunsztem posługiwania się … wyrazami, z których buduje niezwykle ciekawą, dowcipną i refleksyjną historię.
Wspaniała oprawa graficzna czyni z tej opowieści prawdziwą perełkę literacką.
Ja w każdym razie zachwycona „Dwoma słowami” od razu zakupiłam pierwszą książkę tej Autorki - „Kropka z błędem” i trwam w zachwycie nad talentem Anny Taraski!  

Komentarze