O kotku, który bał się wszystkiego

 


Jak nie pomylić strachu z brawurą? Czy to prawda, że odwaga bez strachu nie istnieje? Pierwsza książka z serii SOWIE OPOWIEŚCI, znanego francuskiego pisarza (autora m.in. książki „Oskar i Pani Róża”), to mądra opowieść dla najmłodszych, o tym, jak odnaleźć w sobie odwagę i uwierzyć w siebie.

O kotku, który bał się wszystkiego
Éric-Emmanuel Schmitt
przekład: Małgorzata Hesko-Kołodzińska
Ilustracje: Barbara Brun Wydawnictwo
Media Rodzina, 2022
seria: Sowie opowieści

Fortunio, czarno-biały kotek nie lubi ryzyka, w przeciwieństwie do Lolka. Jego brat, brązowy kot o dużych mocnych łapach ciągle z czegoś skacze, na coś się wdrapuje… Wymyśla coraz to nowe, bardziej niebezpieczne zabawy. Lubi się popisywać i podejmować ryzyko. Chętnie dołączają do niego inne koty, tylko Fortunio zwykle trzęsie się ze strachu. Dwaj bracia bardzo różnią się od siebie. Lolek z radością mówi o sobie, że jest niesamowity, a Fortunio coraz częściej zaczyna myśleć, że jest do niczego…Kociababcia doradza malcowi by poradził się mądrej sowy filozofki. Może dzięki niej bardziej uwierzy w siebie i przestanie się wciąż bać? Bo największym problemem Fortunia, jest właśnie strach. Ze zdziwieniem więc przyjmuje do wiadomości, że:
„….to bez znaczenia. Żeby być odważnym, trzeba się bać. Odwaga bez strachu nie istnieje. Odwaga pojawia się dopiero, kiedy zdołasz przezwyciężyć strach”.
tak twierdzi mądra sowa Minerwa.
Już wkrótce nadejdzie chwila próby, kiedy słowa te nabiorą znaczenia. W okolicy pojawi się wielki orzeł, który zagrozi rodzinie kotów. Teraz się okaże, kto stanie na wysokości zadania i ochroni innych przed wrogiem. Czy na pewno będzie to odważny Lolek, który niczego się nie boi, a wręcz lubi igrać z losem?Opowieść „O kotku, który bał się wszystkiego” to bardzo mądra i wartościowa lektura dla młodych czytelników. Sowa Minerwa, która jest przewodnikiem po tej serii zachęca dzieci do refleksji i samodzielnego myślenia. Ta historia z pewnością może być świetnym pretekstem do rozmów na temat ich lęków i porównywania się z innymi rówieśnikami. Autor pokazuje na przykładzie kocich braci czym jest odwaga, a czym niepotrzebne ryzyko. Dzięki tej historii zrozumieją, że

prawdziwa odwaga polega na pokonywaniu lęków!

Już wkrótce kolejna książka z cyklu Sowie opowieści „Wyspa Wolności” o niesfornych króliczkach, które nie słuchają rodziców i za nic mają wszelkie zakazy. 
 

Komentarze