Małpa mordercy

 


Historia niezwykłej gorylicy urzekła mnie w 2015 roku, kiedy to do moich rąk trafiła pięknie wydana „Legenda Sally Jones”. Pełna zwrotów akcji książka to opowieść o potrzebie przyjaźni, tęsknocie i nadziei na lepsze jutro. To historia gorylicy ze złamanym sercem i bezwzględnych ludziach, którzy wykorzystują ją do swych celów. Gdy po 6 latach Zakamarki zapowiedziały wielkogabarytową powieść o dalszych losach Sally, wiedziałam że szykuje się uczta czytelnicza. Nie zawiodłam się! 

Małpa mordercy
tekst i ilustracje: Jakob Wegelius
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
Wydawnictwo Zakamarki, 2021

„Ta książka jest niezależną kontynuacją „Legendy o Sally Jones”, podobnie jak ona uhonorowaną szwedzką Nagrodą Augusta – to ewenement, bo rzadko się zdarza, by temu samemu autorowi przyznano tę nagrodę dwukrotnie. Rzadko też się zdarza, by wybitny ilustrator pisał wielkoformatowe powieści. Jakob Wegelius jest wyjątkiem – serwuje nam na wstępie książki genialną galerię postaci, mapki na wyklejkach oraz intrygujące ilustracje na początku każdego z 79 rozdziałów” – czytamy na stronie wydawcy. I tak, to wszystko jest prawdą, ale… naprawdę warto najpierw przeczytać „Legendę..” by mieć świadomość kim jest i co przeżyła do tej pory Sally Jones. W poprzedniej książce główną rolę grały wspaniałe ilustracje. Tym razem tekstu jest zdecydowanie więcej. Do rąk dostajemy ponad 600 stron opowieści, której narratorem jest gorylica. Dręczona snami i wspomnieniami spisuje na maszynie historię, której głównymi bohaterami są ona i jej opiekun, Chief, niesłusznie oskarżony o morderstwo. Sally Jones postanawia zrobić wszystko, by doprowadzić do uniewinnienia swego przyjaciela.
Sama nie jest w łatwej sytuacji, bo jej również szuka policja. Na szczęście trafi na dobrych ludzi, którzy udzielą jej schronienia, dadzą pracę.
Nie wszystko będzie działo się od razu. Miną miesiące, a nawet lata… Chief będzie tkwił w więzieniu, a jego wierna i cierpliwa gorylica, dzień za dniem będzie robić wszystko, by poznać prawdę i udowodnić, że jest niewinny.

Sally Jones jest niezwykła i tylko ci, którzy dobrze ją znają wiedzą, że rozumie co mówią ludzie, potrafi czytać i wyciągać wnioski. Świetny z niej i cierpliwy obserwator. Jest pracowita i szybko się uczy, nie straszne jej niewygody i przeciwności losu. To wszystko sprawia, że dzielnie sobie radzi w różnych sytuacjach i nie waha się wyruszyć z Portugalii aż do Indii, by odszukać tajemniczego Alfonsa Morro. Jego odnalezienie może uratować Chiefa.

Książka Jakoba Wegeliusa to niesamowita, wielowątkowa opowieść, pełna emocji i przygód. Czytając ją czujemy klimat lizbońskich uliczek, słyszymy melancholijne dźwięki fado, podróżujemy statkiem przez Ocean, by zaraz potem przenieść się wraz z gorylicą do pełnego bogactwa i przepychu pałacu maharadży w Indiach. 


Jakob Wegelius pisze o ludziach, którzy nie cofną się przed niczym by osiągnąć swój cel, na przykładzie maharadży pokazuje jak bogactwo psuje człowieka. Karty książki zapełniają czarne charaktery i ludzie, którzy niosą bezinteresowną pomoc. Cóż… tak właśnie skonstruowany jest świat. Jednak to nie ludzie rozwiązują zagadkę Alfonsa Morro tylko Sally Jones, niezwykła i nieustraszona gorylica, która cierpliwie dąży do celu! To piękna opowieść o przyjaźni, miłości, przywiązaniu, poświęceniu, bezinteresownej pomocy i dążeniu do prawdy. A także o błędach jakie popełniają ludzie…

Jej wyjątkowość polega na tym, że polecić ją można czytelnikom od lat 10 do 100. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Piękne wydanie, które dopełniają ilustracje autora sprawia, że może stać się wyjątkowym prezentem. A święta tuż… tuż… Polecam z całego serca oba tytuły! 

Na stronie autora więcej ilustracji nie tylko z tych dwóch książek oraz film promujący najnowszą powieść.

Jakob Wegelius


Komentarze