Drzewa po drodze

 


10 października obchodzimy w Polsce Święto Drzewa. Tego dnia stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa organizują różne akcje sadzenia drzew i przypominają jak ważną rolę pełnią one w przyrodzie. Oto historia dla najmłodszych, która pięknie wpisuje się w to święto. Choć toczy się na sawannie, mówi o tym o czym przypominać wciąż warto. Jesteśmy częścią natury i musimy o nią dbać! 

Drzewa po drodze
tekst: Régine Raymond-García
ilustracje: Vanina Starkoff
przekład: Beata Haniec
Wydawnictwo TAKO, 2013


Mały Karim zgubił się bo …. puścił rękę mamy na targu i pobiegł za stadem kóz. Napotkane czerwone drzewo, pod którym spotykają się mędrcy, radzi mu by szedł do baobabu. Podczas wędrówki pragnienie gasi pijąc sok palmowy, odzyskuje siły i syci się pod bujnym mangowcem. Gdy wreszcie dociera do świętego drzewa, baobab częstuje go swymi owocami. Ramiona drzewa stają się dla niego bezpiecznym schronieniem, gdzie poczeka na swoją mamę.Baobab jest bardzo stary i może żyć jeszcze długo… Wszystko zależy od nas, ludzi.

„Będziesz tu kiedy dorosnę?” – pyta go chłopiec.
„ Jeżeli nikt mnie nie zetnie….” – odpowiada drzewo.


Historia kończy się szczęśliwie, gdy mama znajduje Karima pod baobabem. Bezpieczny, pełen sił synek składa obietnicę: „Gdy będę duży, zostanę strażnikiem drzew!” 


To prosta ale jakże piękna opowieść o tym, jak potężna matka natura dba o jedno ze swoich dzieci. Drzewa napotkane po drodze dały dziecku schronienie, siłę, pocieszenie. Zadbały o to, by nie czuł pragnienia i głodu.

Régine Raymond-García postanowiła napisać tę książkę po powrocie z podróży do Burkina Faso:
„Jej mieszkańcy zafascynowali mnie radością życia na przekór trudnościom oraz inteligentnym korzystaniem ze środowiska naturalnego”.

Wraz z ilustratorką, która stworzyła grafiki w kolorach żółci i czerwieni przenoszą nas na afrykański targ i sawannę. To historia, która choć toczy się z dala od Europy przypomina o tym, że my ludzie, jesteśmy częścią natury, a drzewa odgrywają ogromną rolę w naszym życiu.
Opowieść niesie przesłanie. Bądźmy strażnikami drzew! Oby nigdy nie zabrakło ich na naszej drodze!
Komentarze