WOJNA


 
 
Wojna budzi w nas niepokój a w tych, którzy ją przeżyli, zostaje na zawsze… Oto poetycko-malarska opowieść duetu: ojciec i syn, o tym czym jest WOJNA. 
 
Wojna
tekst: José Jorge Letria
ilustracje: André Letria
przekład: Katarzyna Okrasko
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2021
wiek: 8+Pojawia się jak niechciana choroba i sieje spustoszenie. Jest spełnieniem naszych lęków, zmusza do zła… i zasmuca. Autorzy opowiadają o tym czasie za pomocą lakonicznych zdań i niepokojących obrazów w szaro-burych kolorach.

Strony książki zapełniają ilustracje – symbole, które wywołują w czytelniku wiele emocji. Wypełzające z pośród drzew czarne macki, które opanowują świat. Pająki, które wdzierają się w naszą przestrzeń, a nawet w sny… Wielki, czarny but, fabryki z dymiącymi kominami, setki samolotów nad miastami, żołnierze gotowi do walki, ruiny miast, spadające pociski….


Mroczne obrazy oddziaływują na czytelnika i tworzą klimat opowieści o WOJNIE, „machinie cierpienia, złowrogiej fabryce wściekłości”.

„Wojnę” docenili krytycy i jurorzy nagród literackich na całym świecie. Została wpisana na listę Białych Kruków (White Ravens), znalazła się wśród prac pokazanych na wystawie na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii i otrzymała takie nagrody jak Excellence Award w konkursie Communication Arts Illustration Annual, Best of the Best w konkursie Little Hakka, Grand Prix w Nami Concours oraz NY Rights Fair Talking Pictures Award. 

To ważna pozycja, która może być punktem wyjścia do rozmów z młodymi czytelnikami o historii i problemach współczesnego świata. Bo przecież wojny to temat niestety zawsze aktualny. Wciąż toczą się na świecie. I choć czasem wydaje się, że nas nie dotyczą, to wbrew pozorom są całkiem blisko nas…. 

 

Komentarze