Tarmosia

Tomasz Samojlik przyzwyczaił swoich czytelników do książek o zwierzętach. Wspaniałe komiksy (m.in. saga o ryjówce), urocze opowieści o żubrze Pompiku i jego rodzinie dla najmłodszych, piękna książka „Ambaras” o wilczej rodzinie… Trudno mi teraz zliczyć ile wydanych pozycji ma już na swoim koncie, ale na pewno nie mało! Pochodzący z Hajnówki i związany z Puszczą Białowieską biolog, z lekkością i humorem opisuje świat dzikiej przyrody poruszając między wierszami, bardzo ważne sprawy. Ekologia, życie i zwyczaje zwierząt, relacje między osobnikami.... Najnowsza książka to zaproszenie do świata borsuczej rodziny. 

Tarmosia
tekst: Tomasz Samojlik
ilustracje: Ania Grzyb
Wydawnictwo Agora dla dzieci, 2021


Już na początku lądujemy w borsuczej norze, która to nora stanie się bardzo ważnym tematem książki. Ale najpierw poznajemy odważną i rezolutną Tarmosię oraz jej rodzinę. Mamę Majrę (wielbicielkę ładu i porządku), tatę Melo (mistrza dowcipu i borsuczych sztuk walki – borsukjutsu oraz muai borsukai) i dziadka (jak się potem okaże przyszywanego) o niezwykłym imieniu Skjoldur. (Pod koniec książki wszyscy, którzy zastanawiali co zainspirowało autora do nadania takich, a nie innych imion w borsuczej rodzinie, znajdą wyjaśnienie).



Kiedy nadejdzie wiosna i cała rodzina wyjrzy z nory, w ich borsuczym, dość spokojnym życiu zajdzie wiele zmian.

Rozpocznie się walka o terytorium, o własny kąt, a to wszystko zaraz po tym, gdy na świat przyjdą bracia Tarmosi – Apsu i Bor, dwa małe słodziaki. Rodzina zmuszona będzie do wyprowadzenia się ze swej nory, a potem… Potem przyjdzie im dzielić swój dom z innymi zwierzętami. Hałas, brzydkie zapachy, zamieszanie… Kto będzie najbardziej otwarty na zmiany? A kto będzie bronił swego terytorium? Czy łatwo jest zrezygnować ze swej przestrzeni i dzielić ją z innymi? Czy łatwo jest mieszkać z kimś, kto ma zupełnie inne zwyczaje i zasady? 



W świecie zwierząt o którym opowiada Tomasz Samojlik wszystko jest możliwe, nawet fakt że borsuki zaprzyjaźniają się z lisami i jenotami, a i z wilkiem znajdą wspólny język. Nie to jest jednak najważniejsze. Autor przekazuje czytelnikom wiele ciekawostek z życia borsuków ale i innych dzikich zwierząt. Dowiecie się m.in. jak czyste i mądre są borsuki (wyobraźcie sobie, że mają osobne miejsce na toaletę, a gdy już zbudują odpowiednią norę, zamieszkują ją przez wiele lat!), czym się żywią i na czym polega walka borsuka z innym osobnikiem.



Zabawne opisy relacji rodzinnych, dialogi Tarmosi z ojcem i dziadkiem z pewnością wywołają u czytelników uśmiech na twarzy, a wątek dzielenia wspólnej przestrzeni zadumę u nieco starszych czytelników. Bo książkę Tomasza Samojlika można odczytać na wiele sposobów. Dla młodszych będzie ciekawą i zabawną lekturą o borsuczej rodzinie, starsi czytelnicy znajdą w niej wiele odniesień do rzeczywistości, która nas otacza. Coraz większy problem jakim jest wkraczanie człowieka na tereny leśne (budowa dróg, autostrad, osiedli), dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi, którzy ze względu na pochodzenie mają inne zwyczaje i kulturę.

To historia o rodzinie, przyjaźni, odwadze, otwartości na zmiany i innych. Mądra i wartościowa książka (jak każda tego autora) okraszona humorem i dopełniona pięknymi ilustracjami Anny Grzyb. Czytajcie i podziwiajcie!

Komentarze

  1. Przepiękne ilustracje. Każde dziecko z pewnością będzie zachwycone. :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz