Strajk

 


22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To dobra okazja by zaprezentować najnowszą książkę Wydawnictwa Babaryba, o bardzo wymownym tytule.

Strajk
tekst i ilustracje: Eduarda Lima
przekład: Marta Tychmanowicz
Wydawnictwo Babaryba, 2021


A gdyby tak… ptaki przestały śpiewać, koty miauczeć, psy szczekać, owady bzyczeć….? Gdyby zamilkły wszystkie zwierzęta i ukryły się przed ludźmi…? Co by było, gdyby zwierzęta zjednoczyły się i … no właśnie… stały się niewidoczne? A gdyby dołączyły do nich dzieci? Czy ta CISZA zastanowiłaby dorosłych? Czy zrozumieliby, że to STRAJK, nieme wołanie o… pomoc? O rozsądek? A może to MILCZENIE, znikanie, wycofanie to już… milczące wymieranie?
Każdy z nas ma prawo do własnej interpretacji tej krótkiej historii. Portugalska ilustratorka w prosty, a zarazem bardzo wymowny sposób, przemawia do młodych czytelników, a przy okazji również do dorosłych. Jej niezwykła opowieść daje do myślenia.
Jeśli nie zaczniemy działać jesteśmy na najlepszej drodze do samozagłady, mówią o tym naukowcy.
 

Wytwarzamy przeogromną ilość śmieci… Ziemia zasypana jest plastikiem, który rozkłada się setki, a nawet tysiące lat, a przy tym bardzo zagraża zwierzętom.. O problemie zanieczyszczenia naszej planety warto (a nawet trzeba) rozmawiać z dziećmi, nie tylko przy okazji takiego święta jak dziś. Ta książka może być dobrym pretekstem. Może inspirować do działania. Bo przecież każdy z nas jest odpowiedzialny za los naszej planety.Możemy zrezygnować z plastikowych toreb, naprawiać sprzęty zamiast wyrzucać, świadomie kupować produkty w odpowiedniej ilości, segregować śmieci, zbierać makulaturę i baterie, oszczędzać wodę i energię, troszczyć się o rośliny i zwierzęta i …dzielić się z innymi wiedzą na temat ekologii i sposobów dbania o środowisko.

Dla kogo jest ta książka? Z pewnością dla nieco starszych i świadomych czytelników. Pamiętajmy, że nie każda ilustrowana opowieść przeznaczona jest dla najmłodszych. To przykład dobrze wydanej i zaprojektowanej mądrej książki z przesłaniem, którą mogą wykorzystać do rozmów z młodym czytelnikiem rodzice i nauczyciele. 

Tworząc ilustracje do książki autorka wykorzystała trzy główne kolory: czerwony, zielony i niebieski, które dopełniła bielą. Dzięki nakładaniu się na siebie kolorów (model RGB, recepta na tworzenie barw), w niektórych miejscach stworzyły one czerń. To też może być ciekawy temat do rozmów podczas lektury..

Koniecznie zajrzyjcie na stronę Autorki i obejrzyjcie animację dotyczącą książki "Strajk".
 https://www.eduardalima.com/O-PROTESTO

Przy okazji polecam serię książek edukacyjnych Wydawnictwa Babaryba, o trzech z nich pisałam na blogu - "Plastik fantastik""Śmieci", "Ocieplenie klimatu".

Komentarze