Nuka

 


Książki o zwierzętach cieszą się wielką popularnością wśród młodych czytelników. Wielu z nich marzy o własnym psie lub kocie… Dzięki takim opowieściom mogą poznać jak wygląda życie pod jednym dachem z czworonogiem. Tę historię opowiada suczka Nuka, która urodziła się w górach, ale po jakimś czasie zamieszkała na nizinach.

Nuka. Owczarek węgierski na polskich nizinach
tekst: Maciej Dobosiewicz
ilustracje: Aneta Krella-Moch
Wydawnictwo Tandem, 2021Maciej Dobosiewicz w swojej książce oddał głos owczarkowi węgierskiemu. Pieskowi, a właściwie suczce, która z wyglądu przypomina małą, czarną owieczkę. Na początku oczami Nuki patrzymy na okolicę, w której mieszka wraz z mamą i gdzie pilnują razem stada owiec. To jest jej świat. Nie zna innego. 

 


Można zrozumieć jej przerażenie, gdy pewnego dnia zostaje zabrana od mamy i przewieziona pociągiem do miasta. Dla niej pociąg to straszny potwór! Mała Nuka nie rozumie, że została sprzedana i od tej chwili ma nową rodzinę. 

 


Minie trochę czasu zanim przywyknie do nowych warunków. Jest psim dzieckiem, które tęskni za mamą i musi nauczyć się życia na zupełnie innych warunkach. Miejskie życie jest zupełnie inne niż to na wsi. Na szczęście suczka ma kochających opiekunów, którzy poświęcają jej dużo czasu ucząc nowych zasad. Nie brakuje im również cierpliwości i wyrozumiałości. To ważne cechy, które powinien posiadać każdy właściciel zwierzaka. 

 


W tej historii narratorem jest pies. Dzięki temu czytelnik patrzy na świat jego oczami. Duże miasto, nowy dom, właściciele… Nowe życie. Jest lęk, tęsknota, poznawanie, nauka… Jest też miłość i przywiązanie. To wszystko co spotyka zwierzę i jego właścicieli, jeśli tylko narodzi się więź i zrozumienie. A ta książka pozwala zrozumieć. Uczy wrażliwości i akceptacji. Pokazuje jak ważna jest cierpliwość, wyrozumiałość i odpowiedzialność, gdy decydujemy się na przyjęcie pod swój dach czworonoga. Kiedy Nuka po raz pierwszy zostanie sama w domu nie będzie zachwycona… Opornie będzie też szła nauka załatwiania się na spacerach… A decyzja o tym, że nie będzie spała w łóżku ze swoimi właścicielami będzie ciężka dla obu stron. :-)

 


Każdy dzień przyniesie Nuce i jej ludziom sporo nowych doświadczeń i przygód. Nie wszystkie będą zabawne ale zapewniam, że finał zawsze będzie szczęśliwy! 

Sądząc po posłowiu w książce możemy spodziewać się kolejnych części przygód sympatycznej Nuki. Wierzę, że seria będzie miała sporo fanów! Polecamy wraz z Dexterem!

 


 

Komentarze

  1. Zdjęcie z pieskiem wymiata. :) A książeczka na pewno jest super dla mlodszych.

    OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza