Catwomen i Młodzi Tytani. Raven

 Nie lubię dzielić literatury na książki dla dziewcząt i chłopców. Jednak, gdy czytałam te dwie powieści graficzne, zaraz przychodziły mi do głowy nastoletnie córki moich koleżanek (ja mam dwóch synów), które powinny po nie sięgnąć! Jestem pewna, że wciągną je te historie, choćby do tej pory trzymały się z dala od komiksów.

Oba tytuły to właśnie „Powieści graficzne”, więc zdecydowanie coś więcej niż komiks.
Jak doczytałam sobie w Internecie (człowiek uczy się całe życie!) w powieściach graficznych opowieści toczą się w realnym świecie, często to autobiografie lub biografie, narratorem zwykle jest bohater, a postaci mają rozbudowany portret psychologiczny i co ważne - autorzy rezygnują z superbohaterów. Tak jest w obu tytułach, choć w przypadku „Młodzi Tytani. Raven”, może nie do końca.
Nowy cykl Wydawnictwa EGMONT dedykowany jest młodym czytelnikom i porusza ważne tematy społeczne dotyczące nastolatków na całym świecie. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. Przemoc w domu i w szkole, brak akceptacji, przyjaźni, poszukiwanie miłości i tożsamości. Nie obawiajcie się jednak, wśród trudnych tematów nie zabraknie szalonych przygód, dreszczyku emocji i…. uczuć między młodymi ludźmi.

 


 

Catwoman. W blasku Księżyca
Scenariusz: Lauren Myracle
Rysunki: Isaak Goodhart
Przekład: Alicja Laskowska
Seria: DC Powieść graficzna 13+
Wydawnictwo Egmont Polska, 2021

Obie powieści zaczynają się jednak smutnymi obrazami. Bohaterka „Catwomen” (nawiązanie do fikcyjnej postaci znanej z serii komiksów o przygodach Batmana, wydawanych przez DC Comics), nastoletnia Selina to dziewczyna, która całe swoje dotychczasowe życie zmaga się z brakiem opieki i miłości. Wychowuje ją samotna matka. Jej obecny partner to typ macho. W ich domu krzyki, awantury i przemoc to norma. Milcząca zgoda matki i jej uległość, sprawia, że Selina „czuje się jak bezpański kot”. Niekochana, niezaopiekowana… W szkole jest ciut lepiej, choć i tam nie brakuje przemocy wśród nastolatków…. Bo niestety „Świat jest pełen potworów, nie tylko poszukiwanych przez policję”. *

Selina zaczyna się buntować, rośnie w niej gniew. Pewnego dnia, po kolejnym akcie przemocy ze strony partnera matki, decyduje się odejść z domu i zamieszkać na ulicy. Nazwie się CATWOMAN – postanowi być jak kot, niezależna, niepotrzebująca nikogo. Jak potoczy się jej życie? Jaki będzie los bezdomnej dziewczyny? Co ze szkołą? Z rówieśnikami, których znała i którym jeszcze ufała? Przed nią nowe doświadczenia i znajomości … Do czego będzie zdolna nastolatka by przetrwać? Autorka, Lauren Myracle tworzy portret dziewczyny zbuntowanej i gniewnej. Lecz czytelnik znając przeszłość Seliny wie na czym ten GNIEW został zbudowany. Brak zaufania do ludzi, brak wiary, że można być dla kogoś ważnym, chęć bycia niezależną, samowystarczalną kieruje nie tylko młodych na złe ścieżki. „Chce chodzić własnymi drogami, żyć na własnych warunkach” – mówi Catwomen. Jak wiele takich dziewcząt i chłopców znacie?


 

 


Młodzi Tytani. Raven
Scenariusz: Kami Garcia
Rysunki: Gabriel Picolo
Przekład: Alicja Laskowska
Seria: DC Powieść graficzna 13+
Wydawnictwo Egmont Polska, 2021

„Młodzi Tytani. Raven” (Raven (alter ego Rachel Roth) – fikcyjna postać (superbohaterka) występująca w komiksach o przygodach drużyny Teen Titans, wydawanych przez DC Comics) to historia 17 –latki, która uczestniczy w wypadku samochodowymi. Jej zastępcza mama ginie, a ona traci pamięć. Raven przeprowadza się do ciotki. Tu znajdzie swój nowy dom i rozpocznie nowe życie. Łatwo nie będzie. Nowa szkoła, nowi ludzie to nie jedyny problem. Dziewczyna niewiele pamięta z poprzedniego życia. Wszystko jest białą kartą. Jednak najbardziej niepokojące są głosy, które zaczyna słyszeć i zdarzenia, które nie mogą być przypadkowe. Ciotka Raven i jej córka zaczynają podejrzewać, że w nastolatce drzemie niezwykła moc i coś jej grozi. A Raven ... wciąż nie wie komu może zaufać. „Aby pokonać zło, musimy je najpierw zrozumieć”, i to właśnie dzięki ciotce dziewczyny pewne sekrety zostaną odkryte. Tutaj autorka do realnego świata dodała szczyptę tajemnicy i nadprzyrodzonych mocy, z kapłanką voodoo i duchami przodków włącznie. To kolejna niezwykle sugestywna i mocna opowieść o walce z demonami przeszłości, z kimś kto chce nas zniewolić ale też jak ta poprzednia - o odnajdowaniu siły.Podzielone na rozdziały, narysowane tak, że przewracając kolejne kartki czujecie się jakby przed Waszymi oczami wyświetlał się film, powieści graficzne są naprawdę wspaniałą i wartościową lekturą nie tylko dla młodych. Nie zapominajcie o tej formie! Mogą się sprawdzić szczególnie w przypadku młodych ludzi, którzy niezbyt chętnie sięgają po opasłe tomy powieści dla młodzieży. Obie historie mają otwarte zakończenia. Dziewczyny wyruszają w nieznane. Silne, czujące swoją moc. Z nadzieją na kolejne tomy, polecam Wam gorąco!

 PS. Synowie też przeczytają! Wiadomo! Starszy zdecydowanie bardziej orientuje się ode mnie w temacie DC Comics.

Dla tych co również nie w temacie:
DC Comics, Inc.
(założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku, jednej z filii Warner Bros.. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego WarnerMedia.

Skrót DC pochodzi od popularnej serii, Detective Comics, która następnie stała się częścią oficjalnej nazwy firmy. To sprawia, że słowo Comics (Komiksy) w nazwie firmy jest zbędne. DC posiada prawa do postaci (głównie superbohaterów) takich jak: Superman, Batman, Wonder Woman, Green Lantern, Flash, Aquaman, Hawkman, czy Green Arrow, drużyn zrzeszających te postacie np. Liga Sprawiedliwości lub Teen Titans, a także popularnych antagonistów m.in. Joker, Lex Luthor, Darkseid, Riddler, Catwoman, Brainiac, bądź też Penguin.(wikipedia)

 *cyt. z powieści graficznej

Komentarze