Zostań sama w domu


Barbara Stenka przyzwyczaiła już czytelników, do tego że w swoich książkach pisze o ważnych sprawach młodych ludzi. Jej powieści powinni czytać również dorośli, bo nasze światy przecież się łączą. To historie, które skłaniają do głębszych refleksji.
„Dzieci muszą się mierzyć z szaleństwem i chaosem w duszach i czynach dorosłych” – mówi Autorka, o swojej najnowszej książce wyróżnionej w V Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży. (wywiad dla portalu SzczecinCzyta.pl) i jak dodaje „sielanka ją nie interesuje”, dlatego pisze o dzieciach, które dźwigają na swoich barkach dorosłe problemy.

Zostań sama w domu
Barbara Stenka
projekt okładki: Joanna Rusinek
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2021
wiek: 12+ 

Najnowsza książka to opowieść, którą dzieli się z nami narratorka, 12 -letnia Diana. Dziewczynka niezwykła, która nie omija kłopotów. Ona po prostu „zderza się z nimi”, jak sama przyznaje. A kłopotów w jej życiu było sporo. Kłopotów, lęków i łez…

Zanim wszystko opowie czytelnikom, pomału dopuszcza ich do swego świata.
Teraz mieszka ze swoją babcią w Gryfinie, jednak swą opowieść rozpoczyna od wakacji spędzanych nad jeziorem Miedwie, w Morzyczynie. Jest tutaj z z babcią, niezwykłą kobietą, która na co dzień zajmuje się renowacją krzeseł, a po drogach porusza się skuterem fosti grande. Diana i babcia są nierozłączne, bo dziewczynka nie lubi zostawać sama. Zawsze musi być ktoś obok. O, na przykład taki Władek z Jęczydołu, jednoosobowa firma oczyszczania Miedwia i jego pies Pudler.
Ich towarzystwo świetnie wpływa na Dianę. Bo Diana pracuje nad sobą i swoim lękiem. Teraz jest już lepiej ale nie zawsze tak było.
Kiedyś dziewczynka mieszkała z mamą w Rzeszowie…. To był dla niej trudny czas… Pozostały rany na duszy i ciele…
Jej wspomnienia z tego okresu zapełniają karty książki…
Dziś Diana jest coraz odważniejsza, ale wciąż rządzą nią strach i obrazy z przeszłości. Ogromnym wsparciem jest dla niej ukochana babcia.

Choć Autorka porusza w książce mnóstwo ważnych i poważnych tematów, to nie obawiajcie się. Basia Stenka zachowała proporcje. Nie zabrakło tu zabawnych sytuacji i ciekawych postaci, które wywołują na twarzach uśmiech. Przeczytacie o niezwykłej rodzinie Szkanfów, która w garniturach spędza wakacje nad Miedwiem i nastolatkach, którzy wraz z rodzicami wybrali domową edukację. Będziecie towarzyszyli Dianie w przełamywaniu lęków, w bohaterskich czynach (uratuje dziecko i psa!), poznacie psa Demona, w którym kochała się kura i jeśli nie popłaczecie się ze śmiechu przy historyjkach o dwóch radiach, to nie ma dla Was ratunku :-)


Ta książka to historia o odkrywaniu rodzinnych tajemnic, zbawczej sile pasji i miłości. O odwadze i determinacji.. Ale przede wszystkim o tym, że nic nie jest czarne lub białe. „Różne sytuacje przytrafiają się ludziom. Nikt nie ma ich wypisanych na czole. Czasem zupełnie nie widać, co dzieje się z człowiekiem w środku. Bo z zewnątrz wydaje się zupełnie spokojny i nieciekawy. Można się pomylić. Na ogół się mylimy”.*
Dorośli często chorują, choruje ich dusza… Gdy otoczenie nie dostrzega problemu, cierpią dzieci. Autorka pokazuje jak bardzo choroba, problemy rodzinne wpływają na młodych ludzi. Wiele odwagi i sił potrzeba by sobie z tym poradzić, lecz najważniejsza jest pomoc i wsparcie innych, dostrzeżenie, że są wśród nas. Dlatego czytajmy wraz z dziećmi, bądźmy odważni i uważni…

*cytat z książki

 


Komentarze