Rozumiemy się bez słówOto książka, która pomoże Wam usłyszeć dźwięki przyrody. Dowiecie się z niej w jaki sposób komunikują się ze sobą niektóre rośliny i zwierzęta. Języki to prawie niesłyszalne, ale dzięki lekturze może uda Wam się usłyszeć więcej niż dotychczas?


Rozumiemy się bez słów
tekst: Katarzyna Radziwiłł
ilustracje: Joanna Gębal
Wydawnictwo Muchomor, 2020Rośliny i zwierzęta przekazują sobie informacje o zagrożeniu, o tym gdzie znalazły pożywienie, wyznają uczucia, wołają rodziców i potrafią nawet (tak jak pszczoły) wytańczyć mapę terenu… Niezwykły język przyrody zachwyca i zadziwia. Przeczytacie tu m.in. o języku roślin (akacja, kukurydza) i zwierząt m.in. – żab, jaszczurek, ryb, słoni, wilków i koni..

Czy wiecie, że istnieje coś takiego jak - „leśny internet”? To podziemna sieć, którą tworzą korzenie drzew, przekazując sobie informacje! A takie na przykład akacje nie lubią być zjadane przez żyrafy, informują się więc nawzajem o zagrożeniu i… nasycają liście trującą substancją! To niesamowite! Rośliny potrafią porozumiewać się przez zapach, korzenie, a niektóre jak np. kukurydza umieją nawet wytwarzać dźwięki.

Pszczoły, mrówki, świerszcze, żaby, jaszczurki a nawet pisklaki w jajach – one wszystkie mają swój język, którym przekazują sobie ważne informacje. Co ciekawe do ich przekazywania wykorzystują nie tylko dźwięki ale również gesty, mimikę, zapach i ruch całego ciała (tak jak pszczoły). 
 
 Autorka w ciekawy sposób opowiada jakie rozmowy toczą się w świecie przyrody. Jeśli chcecie poznać te języki koniecznie wraz z dziećmi przeczytajcie tę książkę. Tak jak większość książek edukacyjnych dla młodych czytelników, z pewnością zainteresuje i przyniesie wiele ciekawych informacji również rodzicom. Jej lektura pomaga dostrzec więcej!
Komentarze