Morze. OdpływCzasem jedna chwila, jeden nieprzemyślany krok, gest może zmienić Twoje życie… A potem dźwigasz na swoich barkach ciężar winy, ponosisz konsekwencje… A co jeśli te barki mają tylko 11 lat?

Morze. Odpływ
Grzegorz Gortat
Wydawnictwo Media Rodzina, 2020


Patryk to nastolatek, dla którego wakacyjny pobyt z rodziną nad morzem zakończył się tragicznie… W jednej chwili jego świat zmienił barwę… Był świadkiem tragicznego utonięcia, sam przeżył wypadek samochodowy. W konsekwencji, on bardzo zdolny, młody człowiek zamyka się w swoim świecie. Chce być niewidzialny. Szczególnie dla rodziców...

Przygniata go balast przeszłości, dźwiga na swych barkach wspomnienia, rozpamiętuje wakacyjne zdarzenia….. A przede wszystkim pragnie ukarania winnych… Karze więc swych bliskich, karze też nieświadomie siebie.

Poznany przypadkiem starszy mężczyzna, którego los również kiedyś ciężko doświadczył, pomoże mu poukładać kłębowisko myśli. Pan Lu okaże mu wielkie wsparcie i pomoże spojrzeć na wszystko z innej perspektywy.
„Spojrzenie z dystansu czasowego pozwala przykładać bardziej sprawiedliwą miarę do minionych wydarzeń. Od emocji nie uciekniemy. Ale nie pozwólmy, by przesłoniły nam trzeźwość osądu”. - tłumaczy chłopcu.

W rozmowach będzie starał się uświadomić Patrykowi, że wokół niego żyją ludzie, których rany nigdy się nie zagoją… Wielu z nich nauczyło się z nimi żyć...

Grzegorz Gortat napisał ważną powieść, która mówi o poczuciu winy, ciężarze wyboru, o decydujących sekundach, które mamy czasem na podjęcie decyzji. I o konsekwencjach, które ponosimy potem przez resztę życia. Ciężko z nimi żyć dorosłym. Dzieciom jeszcze trudniej… Ta niewielkich rozmiarów książka to lektura nie tylko dla młodych czytelników, ale również dla ich rodziców i nauczycieli.

Komentarze