Alek i Pan Parasol
Czy można zaprzyjaźnić się ze starym parasolem? Oczywiście, że tak! Każdy rodzic dobrze wie, że dzieci są w stanie pokochać i zaprzyjaźnić się z każdym przedmiotem :-)

Alek i Pan Parasol
tekst: Agnieszka Lis
ilustracje: Patrycja Posyłajka
Wydawnictwo EZOP, 2019


Sześcioletni Alek szedł właśnie do dziadków, gdy w koszu na śmieci zobaczył porzucony stary parasol. Wyrzucił go poprzedni właściciel uznając, że zepsuty do niczego już mu się nie przyda… Alek, chłopiec który widzi i słyszy więcej niż dorośli, usłyszał smutną piosenkę Pana Parasola. To wystarczyło by wyciągnął go z kosza i zabrał do swego dziadka. Ten otwiera Klinikę dla Parasoli i sprawnie naprawia połamane druty.

I tak zaczyna się przyjaźń - chłopca, który uwielbia deszcz i Sędziwego Pana Parasola, którego upływający czas nie pozbawił pięknych czarnych szat...

Cztery opowiadania zawarte w tej książce to opisy ich wspólnych spacerów nie tylko w deszczu, wypraw, zabaw na świeżym powietrzu, ciekawych rozmów z dziadkiem, który świetnie rozumie swojego wnuka i babcią, która piecze przepyszne ciastka. 

Alek obdarzony bujną wyobraźnią bawi się słowami wymyślając nowe określenia dla miejsc i przedmiotów. Cieszy go taplanie się w kałużach i jazda na rowerze.

Te cztery sympatyczne opowiadania, zawarte w książce, powinny spodobać się przedszkolakom i dzieciom w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Codzienność kilkulatka, relacje rodzinne i te z rówieśnikami autorka odmalowała w barwny i ciepły sposób. Wizyty u dziadków, ciepłe pachnące wypieki babci, wyprawa do warsztatu samochodowego pana Zenka - w tym wszystkim towarzyszy chłopcu jego parasol. Przedmiot, z którym rozmawia tylko mały Alek, przyjaciel o jakim marzy nie jedno dziecko :-)

Ilustracje do książki stworzyła autorka pochodząca ze Szczecina. Trzymam kciuki za kolejne publikacje!

Komentarze