Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!


Bardzo cieszy mnie fakt, że ukazuje się coraz więcej książek na temat… śmieci. O śmieciach bowiem trzeba mówić coraz głośniej. Rozmawiać o nich z dziećmi, ale też uświadamiać dorosłych. Jeszcze wielu z nas myśli bowiem, że segregowanie śmieci rozwiązuje ich problem. Wrzucając plastikową butelkę do odpowiedniego pojemnika, czują się rozgrzeszeni. Niestety, nie do końca to tak działa.

Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie!
tekst i ilustracje: Gerda Raidt
przekład: Katarzyna Łakomik
Wydawnictwo Babryba, 2019
wiek: 8+ 

Z książki Gerdy Raidt dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat śmieci ale i nas, ludzi. Ludzi, którzy oszaleli na punkcie gromadzenia rzeczy. Ludzi, którzy doprowadzili do tego, że bardziej opłaca się kupić nowe niż naprawić stare… 

 „Śmieciarki wywożą odpady i w ten sposób tracimy je z oczu. Ale to wcale nie oznacza, że znikają i już ich nie ma” - pisze autorka. 

Śmieci jest coraz więcej i nie tylko na lądzie. Są w morzach, rzekach, oceanach. Zakopujemy tony śmieci pod ziemią... Śmieci są również w kosmosie! Owszem, segregując śmieci dajemy im szansę by odrodziły się w nowych rzeczach. Niestety nie wszystkie odpady można przetwarzać. Nie da się również robić tego w nieskończoność! 
Autorka sama zilustrowała swoją książkę. Duża ilość grafiki sprawia, że czyta się ją szybko i lekko, przy okazji poznając tak wiele ważnych i trudnych zagadnień. Kompostownie, recykling, toksyczne odpady, elektrośmieci, mikroplastik, wyspy śmieci - to niektóre pojęcia, opisane na kartach książki.
Pisząc o śmieciowym problemie, pokazuje i podpowiada jak ograniczyć wyrzucanie odpadów. Sporo tu ciekawostek i dobrych przykładów.

 „Śmieci nie muszą więc wcale pozostać śmieciami. Każdy z nas sam zdecyduje, co nadaje się już tylko do wyrzucenia”. Pomyślcie dwa razy zanim coś kupicie, trzy razy zanim coś wyrzucicie i… przerabiajcie sami, ile się da! To wyjątkowo ciekawa i mądra książka, której lekturę polecam wszystkim! Dobrze by było, gdyby trafiła na domowe i szkolne półki. O śmieciach trzeba mówić wszędzie. Do znudzenia!
Komentarze

  1. Super, że robią takie rzeczy, bo segregacji trzeba uczyć od małego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Segregacja jest jedynie pomocna ale dzięki niej i tak nie uratujemy ziemi z tego nadmiaru produkowanych odpadów

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz